19. avgusta zaznamujemo požrtvovalnost človekoljubnih delavcev
Svet | 19.08.2015, 16:45
19. avgust je svetovni dan humanitarnih dejavnosti. Spominjamo se človekoljubnih delavcev, ki so umrli med opravljanjem svojega poslanstva. Hkrati zaznamujemo njihovo požrtvovalnost in izkazujemo spoštovanje do njihovega dela. Na terenu so vsak dan, pogosto v težkih in nevarnih okoliščinah, kamor ostali ne morejo ali ne želijo iti.
19. avgusta 2003 je v napadu na sedež Združenih narodov v Bagdadu umrlo 22 človekoljubnih delavcev. Tragedija je bila eden od razlogov, zaradi katerih je Generalna skupščina svetovne organizacije ta dan razglasila za svetovni dan humanitarnih dejavnosti. Posvečen je vsem, ki tvegajo lastno življenje, ko pomagajo ljudem na konfliktnih območjih ali v naravnih nesrečah. "Njihovi nesebični napori so lahko navdih za vse nas," je prepričan evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Christos Stylianides.
Današnji dan prav tako opozarja na nevarnosti, s katerimi se človekoljubni delavci vse pogosteje srečujejo. V različnih delih sveta namreč negotove razmere preprečujejo dostavo človekoljubne pomoči ljudem, ki jo najbolj potrebujejo, kar poudarja tudi Stylianides. "Na žalost se soočamo z zaskrbljujočim trendom naraščanja nasilja nad človekoljubnimi delavci in kršitev mednarodnega humanitarnega prava. Lani je bilo napadenih, ugrabljenih ali ubitih več kot 300 človekoljubnih delavcev."
Stara celina ima dolgo in bogato tradicijo človekoljubne pomoči. Evropska unija jo kot celota zagotavlja že več kot 40 let, skupaj s svojimi članicami je največja donatorica na svetu. Lani je Evropska komisija prek pristojnega generalnega direktorata pomagala 121 milijonom žrtvam naravnih nesreč ali nesreč, ki jih povzroči človek, v več kot 80 državah.
Ob svetovnem dnevu humanitarnih dejavnosti se je oglasil tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun. Pojasnil je, da letos človekoljubno pomoč potrebuje več kot 100 milijonov ljudi na svetu in pozval k solidarnosti. Napovedal je še, da bo maja prihodnje leto Istanbul gostil prvi svetovni humanitarni vrh. Vrh, na katerem bo sodelovala tudi Evropska unija, bo zgodovinska priložnost za izboljšanje odziva na humanitarne potrebe v hitro razvijajočem se svetu.