Bog gre z nami tudi na počitnice
Slovenija | 08.08.2015, 17:55 Nataša Ličen
Trudim se biti najprej mati, žena, potem pa vse ostalo. Pediatrija, zdravstvo in Bog? Kako združujem to troje? Medicina je poklic, kjer smo obrnjeni k ljudem, skrbimo za ljudi in s tega stališča je vera področje, prav tako obrnjeno k ljudem. Med študijem nas je vera spremljala, ko smo se na pobudo ene od študent redno srečevali pri jutranji molitvi. Omenjena kolegica sicer ni dokončala študija, zdaj je karmeličanka in verjamem, da nas še naprej spremlja v molitvi. Medicina je poklic, kjer je vera dodatna spodbuda. Težko si predstavljam zdravnika brez vere. Seveda so tudi neverni, ampak jaz si težko predstavljam, da vere ne bi imela.
Ne predstavljam si zdravnika brez vere
Marija Burnik, mati, žena, zdravnica pediatrinja: »Medicina je zelo znanstvena veda in v preteklih časih, ko so vero skušali izriniti iz javnega življenja, so se seveda zelo opirali nanjo, in so bili mnenja, da se vera in medicina izključujeta. Sama pa vse bolj odkrivam, da temu ni tako. Znanost odkriva kup stvari, ne more pa odkriti začetka, zakaj vse je in kako je nastajalo. Tega nikoli ne bo mogla utemeljiti. Res je, zaradi znanosti veliko vemo, pa vendar je še vedno toliko skrivnosti, vedno si z znanostjo ne moremo pomagati. Brez zaupanja, da nam pomaga tudi Bog, ne gre. Na poti v službo, peljem se s kolesom, ki je ravno prav dolga, da v molitev lahko vpnem tudi prošnjo, prosim, naj me vodi in mi pomaga pri odločitvah. Po meni se srečuje s pacienti. Delati z otroki je zame nekaj najlepšega in sodelovanje s starši mi ni obremenitev, ampak dodatno veselje in včasih izziv. Kadar lahko pomagam staršem, ko so v skrbeh za otroka in te skrbi so največje, je vse poplačano z zadovoljstvom, ko vidim, da delam nekaj lepega.«
Ljudje večinoma še vedno zaupajo zdravnikom in imajo z njimi dobre izkušnje
»Ljudje, če le imajo dobre izkušnje, zaupajo zdravnikom. Mediji potencirajo posamezne slabe dogodke, toliko slabega pa vsekakor ni. Ni vse idealno, daleč od tega, a zdravniki lahko veliko naredimo s prijaznim odnosom in to ustvarja spoštovanje do zdravnikov.«
Naši sogovornici smo zastavili tudi nekaj vprašanj s področja zdravja. Alergije so v porastu. Vprašanje je, zakaj? Marija Burnik: »Tudi sodobni način življenja prispeva k pogostejšim alergijam. S skrbjo za pretirano higieno, na primer, s kemičnimi sredstvi precej doprinesemo sami in morda še h kateri od ostalih bolezni. V deželah v razvoju je namreč alergij manj.«
O sodelovanju med kolegi in o vzdušju v Zdravstvenem domu
»Če si v kolektivu sprejet, je lažje delati in z večjim veseljem greš v službo. Moje delo je v veliki meri individualno, sama sem v ambulanti, ampak se ne počutim osamljeno. Kolektiv mi, tudi nemedicinsko, veliko da. To je pomemben vidik dela, pri vseh poklicih. Pogovarjamo se o vsem, če je treba pa seveda tudi o strokovnih temah. Medicina se razvija dokaj hitro in temu moramo slediti, če želimo zdraviti, kot narekuje doktrina. Naše delo mora biti ažurno. Vsak mlad zdravnik, ki gre v tujino, je preveč. Običajno odidejo najboljši, ki želijo razvijati znanje naprej, in ko vidijo, da v Sloveniji ne pridejo nikamor, da nimajo možnosti za delo, gredo v tujino, ker v nasprotnem, če ni dela in razvoja, se znanje začne izgubljati. Škoda jih je, izobrazili smo jih in veliko znajo ter vedo. Odhajajo ljudje, mladi strokovnjaki, ki bi lahko v domačem zdravstvu veliko naredili. Slovenska medicina je na visokem kakovostnem nivoju, med boljšimi v Evropi. Pomembno je, da jim predstavimo tudi lepoto ostalih področij medicine, družinskega zdravstva, pediatrije in mnogih drugih specializacij, ki niso med bolj priljubljenimi. Medicina niso samo bolnišnice. Morda jim premalo pokažemo vrednost in lepoto osnovnega zdravstva.«
Prijeten, pomenljiv, iskren in zelo human pogovor z mamo, ženo in pediatrinjo, Marijo Burnik, lahko v celoti poslušate v našem audio arhivu. Vabljeni.