Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Bruselj: Z Grčijo dosežen načelen dogovor na tehnični ravni

Svet | 11.08.2015, 16:44

Grčija se je z mednarodnimi posojilodajalci dogovorila o novem programu finančne pomoči. Da je treba uskladiti le še nekaj manjših podrobnosti, je sporočil finančni minister prezadolžene države. V Bruslju so potrdili, da je prišlo do načelnega dogovora na tehnični ravni. Na politični naj bi ga oblikovali še danes. Parlament v Atenah naj bi o dogovoru glasoval v četrtek pozno zvečer, dan pozneje naj bi o njem odločali še finančni ministri območja evra. Dogovor bodo morali potrditi tudi poslanci v nekaterih članicah povezave.

Da je dosežen dogovor o že tretjem programu finančne pomoči Grčiji v zadnjih petih letih, so zjutraj po maratonskih pogajanjih s predstavniki Evropske centralne banke, Mednarodnega denarnega sklada, Evropske komisije in stalnega mehanizma za stabilnost evra najprej sporočili viri blizu vlade v Atenah. A kmalu je postalo jasno, da vsa vprašanja še niso usklajena. Da to drži, je nato novinarjem povedal grški finančni minister. "Ustanove in grške oblasti so dosegle načelni dogovor na tehnični ravni, a treba je razčistiti še nekaj podrobnosti. Naslednji korak je dogovor na politični ravni," je dodala tiskovna predstavnica Evropske komisije. V Bruslju ostalih podrobnosti niso želeli komentirati, prav tako niso izdali podatkov o dokončnem obsegu triletnega programa pomoči Grčiji. Vlada v Atenah je ločeno sporočila, da bo težak približno 85 milijard evrov.

Danes je pričakovati živahno diplomatsko dejavnost. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je že imel več telefonskih pogovorov, popoldne je napovedana tudi telekonferenca predstavnikov članic Evropske unije, ki bodo ocenili dogovor. Šele nato bo mogoče jasno reči, ali ima na strokovni ravni podporo evrskega območja.

Grčija mora 20. avgusta Evropski centralni banki poplačati več kot 3 milijarde evrov. V Atenah so zato želeli dogovor o pomoči skleniti kar najhitreje. Tamkajšnja vlada je morala v zameno za pomoč obljubiti številne reforme. Med drugim naj bi se zavezala k zvišanju davkov za ladjarje in zmanjšanju subvencij za kmete. Okrepila naj bi boj proti davčnim utajam in postopoma zvišala pokojninsko dobo. Še pred prejetjem prve tranše finančne pomoči mora Grčija nemudoma uveljaviti 35 ukrepov.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«