Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Hrvaška zastava (foto: ARO)
Hrvaška zastava | (foto: ARO)

Hrvaška z vojaško parado začenja praznovanje 20. obletnice Nevihte

Svet | 04.08.2015, 17:11

Na Hrvaškem te dni zaznamujejo 20. obletnico operacije Nevihta, s katero so avgusta 1995 znova prevzeli nadzor nad večjim delom svojega ozemlja, ki so ga leta 1991 zasedli srbski uporniki. Uvod v dan zmage, domovinske hvaležnosti in veteranov je današnja vojaška parada v Zagrebu, jutri bo osrednja slovesnost v Kninu, kjer bo tudi sveta maša za domovino. Daroval jo bo kardinal Josip Bozanić.

Z Nevihto so hrvaške sile pred 20 leti v nekaj dneh znova vzpostavile nadzor nad približno petino državnega ozemlja. Zeleno luč naj bi ji med drugim prižgale vodilne svetovne sile. Sprožili so jo 4. avgusta zjutraj, naslednji dan so bile hrvaške sile že v središču Knina, ki so ga prebivalci večinoma zapustili. V napadu na 630 kilometrov dolgi fronti je po hrvaških virih sodelovalo približno 150 tisoč pripadnikov hrvaške vojske, policije ter hrvaških vojakov iz Bosne in Hercegovine. Nasproti jim je stalo približno 40 tisoč srbskih vojakov.

Nevihto v mednarodnih vojaških učbenikih opisujejo kot primer uspešne napadalne akcije, naši južni sosedi jo imajo za legalno potrditev svoje državnosti. A s tem se ne strinjajo v Srbiji. Menijo, da je pomenila etnično čiščenje in največji eksodus Srbov s Hrvaške. Po hrvaških virih je v času Nevihte državo zapustilo približno 90 tisoč hrvaških Srbov. Enako ocenjuje tudi Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. V Srbiji medtem trdijo, da je domove v avtomobilskih in traktorskih kolonah zapustilo od 200 do 250 tisoč Srbov. Nazaj na Hrvaško naj bi se jih po vojni vrnilo le približno 20 tisoč. Hrvaška stran je v operaciji utrpela približno 170 smrtnih žrtev med vojaki, medtem ko so na srbski strani našteli približno 600 mrtvih. V času Nevihte in po njenem koncu je bilo po podatkih Hrvaškega helsinškega odbora poleg tega ubitih skoraj 700 civilistov srbske narodnosti, pogrešanih pa približno 1800 ljudi. Uničenih, zažganih in oropanih hiš, ki so bile v lasti državljanov srbske narodnosti, je bilo približno 20 tisoč. Uradni Zagreb je v zadnjih letih večkrat obžaloval žrtve operacije, a obenem vztrajal, da je bila upravičena, saj je šlo za legitimno osvobajanje državnega ozemlja.

Haaško sodišče je leta 2012 oprostilo hrvaška generala Anteja Gotovino in Mladena Markača poveljniške odgovornosti za vojne zločine v času med in po Nevihti. Pred tem je oprostilo tudi generala Ivana Čermaka. Obtoženi so bili sodelovanja v zločinskem delovanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbsko prebivalstvo z območij na Hrvaškem.

Na Hrvaškem se te dni vojaško-policijske operacije pred 20 leti spominjajo na različne načine. Zaradi dvodnevne proslave, ki so jo delno preselili v prestolnico, je bilo tudi nekaj notranjepolitičnih trenj. Državni vrh bo jutri skupaj le med protokolom na kninski trdnjavi. Pred tem bodo premier Zoran Milanović, prvi mož sabora Josip Leko ter načelnik generalštaba Hrvaške vojske Drago Lovrić in glavni direktor policije Vlado Dominić skupaj položili vence pred spomenikom hrvaški zmagi Nevihta 95. Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović bo pred spomenik prišla nekoliko pozneje v družbi predstavnikov različnih veteranskih združenj ter svojcev ubitih in pogrešanih hrvaških vojakov.

Svet
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Nasilje (photo: Pixabay) Nasilje (photo: Pixabay)

Romsko nasilje nad ljubljanskim kmetom

V Ljubljani je prišlo do nasilnega obračuna Romov s tamkajšnjim kmetom. Po navedbah naših virov so se v Klečah trije sinoči pripeljali do kmetijskega zemljišča, kjer je 72-letni Anton Čemažar ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...