Na Dunaju zgodovinski dogovor o iranskem jedrskem programu
Svet | 14.07.2015, 19:30
Zunanji ministri Irana ter petih stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije so sklenili zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu. Celovito naj bi rešil več kot desetletje trajajoč spor. Mukotrpna maratonska pogajanja na Dunaju so zdaj končana, kar so že pozdravili nekateri svetovni voditelji. Medtem ga je za zgodovinsko napako označil izraelski premier Benjamin Netanjahu. Po njegove bo opogumil omenjeno državo in v njej okrepila skrajne islamistične skupine.
Sprejetje končnega dogovora je predvidel maja 2013 sklenjen začasni dogovor med šesterico in Iranom. Po prvotnih načrtih naj bi bila rešitev dorečena že do lanskega poletja, a je bil rok večkrat preložen. Da je do sporazuma danes le prišlo, so že zjutraj sporočili neimenovani diplomatski viri, uradna potrditev je sledila šele več ur kasneje. Novico je visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Federica Mogherini po koncu zadnjega plenarnega zasedanja na Dunaju najprej sporočila prek družbenega omrežja Twitter. Sledila je tiskovna konferenca. "To je zgodovinski dan, med drugim zato, ker ustvarjamo pogoje za gradnjo zaupanja in odpiramo novo poglavje v odnosih," je poudarila Mogherinijeva. Ocenila je, da gre za rezultat skupnih prizadevanj. "Nihče ni pričakoval, da bo preprosto. Zgodovinske odločitve nikoli niso lahke. Kljub vsem preobratom v pogovorih in številnim podaljšanjem rokov sta upanje in odločnost omogočila preiti težke trenutke. Zavedali smo se odgovornosti tako do naše kot tudi do prihodnje generacije."
Izpogajani kompromis naj bi Zahodu v prvi vrsti zagotovil, da Iran ne bo izdelal jedrske bombe. Država je morala zato pristati na stroge omejitve svojega jedrskega programa in mednarodne inšpekcije. V zameno bodo postopoma odpravljeni kazenski ukrepi proti njej, ki so močno prizadeli gospodarstvo, še posebej naftni sektor.
Vodja iranske diplomacije Mohamed Džavad Zarif je novinarjem dejal, da se zdaj začenja novo poglavje upanja, iranski predsednik Hasan Rohani pa je tvitnil, da sporazum odpira nova obzorja. Po njegovem se je po uspešnih pogovorih mogoče osredotočiti na skupne izzive. Pri tem naj bi imel v mislih skrajneže iz vrst Islamske države, ki iz oporišč v Iraku in Siriji po vsem svetu izvajajo napade na šiitske in zahodne tarče. V televizijskem nagovoru državljanom je Rohani dejal, da so s sporazumom izpolnjeni vsi cilji države. Zagotovil je tudi, da ta ne bo nikoli poskušala priti do jedrskega orožja. Po Rohanijevih besedah bi se lahko zdaj prenehalo nezaupanje z Zahodom.
"Po dveh letih pogajanj so ZDA z mednarodno skupnostjo dosegle nekaj, česar niso mogle skozi desetletja sovražnosti: celovit dolgoročni dogovor z Iranom, ki mu bo preprečil pot do jedrskega orožja. Ta dogovor ni zgrajen na zaupanju ampak na verifikaciji," je bil jasen prvi mož svetovne velesile Barack Obama. Zatrdil je, da bo imela Mednarodna agencija za jedrsko energijo poln dostop do iranskih jedrskih objektov. Ruski predsednik Vladimir Putin je prepričan, da si svet lahko oddahne. Kot je še zatrdil, si bo Moskva prizadevala za to, da bo dogovor udejanjen in bodo vse strani spoštovale zaveze.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk meni, da bi dogovor lahko omogočil razvoj sodelovanja med Evropsko unijo in Iranom. Da se začenja novo obdobje, je izjavil predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Po njegovih besedah je dogovor dober za regijo, Iran in za globalno varnost. V pogajalski ekipi je sodeloval tudi Slovenec Klemen Polak. Meni, da gre za zmago diplomacije. Kot je pojasnil, se je formula, da je v pogajanjih posredovala in jih usklajevala povezava, izkazala za izredno uspešno.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je dejal, da zgodovinski dogovor dokazuje, kako nujen je dialog. Upa, da bo prinesel mir in stabilnost v regijo. Da gre za zgodovinski preboj na Dunaju, pravijo v zvezi Nato, kot poudarjajo, bo okrepil mednarodno varnost.
Sosednje države Irana - Turčija, Pakistan in Afganistan, so sporazum pozdravile. Za zgodovinsko napako pa ga je označil izraelski premier Benjamin Netanjahu. Po njegovem bo opogumil Iran in v njem okrepil skrajne islamistične skupine.
Odzval se je tudi Vatikan, dogovor šestih velikih sil z Iranom je označil kot zelo pozitivnega. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža, pater Federico Lombardi, je dejal, da gre za pomemben rezultat dozdajšnjih pogajanj, ki zahteva nadaljevanje prizadevanj vseh vpletenih, da bo obrodil sadove.