Dijsselbloem ostaja na čelu evroskupine še dve leti in pol
Svet | 14.07.2015, 19:26
Reševanje Grčije je najbolj zaznamovalo prvi mandat nizozemskega finančnega ministra Jeroena Dijsselbloema na čelu evroskupine. Dijsselbloem ostaja na tem položaju. Še en mandat so mu zaupali ostali finančni ministri članic območja s skupno evropsko valuto. Imenovali so ga soglasno, njihovim zasedanjem bo tako predsedoval tudi prihodnji dve leti in pol.
Dijsselbloem je januarja 2013 na čelu evroskupine, ki je v času dolžniške krize postala ključno prizorišče sprejemanja odločitev v območju skupne evropske valute, zamenjal sploh prvega in dolgoletnega vodjo Jeana Clauda Junckerja, ki je danes predsednik Evropske komisije.
Kot kaže, si je Dijsselbloem v zadnjih dveh letih in pol pridobil veliko zaupanja med ostalimi finančnimi ministri držav evrskega območja. "Z veseljem sporočam, da je evroskupina Jeroena Dijsselbloema imenovala za svojega vodjo za drugi mandat. Poudariti želim, da uživa polno podporo evrskega območja," je dejal luksemburški finančni minister Pierre Gramegna in Dijsselbloemu čestital. To je storil tudi evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici ter obenem pohvalil njegovo mirnost in učinkovitost. Zelo zadovoljen je tudi vodja evropskega reševalnega mehanizma Klaus Regling.
Dijsselbloemov edini tekmec je bil Španec Luis De Guindos, ki uživa ugled zaradi uspešnega premagovanja krize v četrtem največjem evrskem gospodarstvu. Njegova država je vseskozi poudarjala, da ji je bil položaj obljubljen v kadrovskih pogajanjih o najvišjih stolčkih v Evropski uniji in da v njej ni ustrezno zastopana, pri tem je posebej omenjala v preteklosti obljubljeno podporo Nemčije. Dijsselbloemu se to zdi pošten političen argument, a dodal je, da različnih obljub iz preteklosti ne more komentirati. "Zagotovo bodo še druge priložnosti."
Evroskupina bi vprašanje vodenja morala rešiti že junija, a ga je zaradi grške krize preložila.