Telekom ostaja slovenski
Slovenija | 05.08.2015, 14:40 Tanja Dominko
Zgodba o prodaji Telekoma Slovenije je vsaj za zdaj končana. Kot smo poročali včeraj, je britanski Cinven odstopil od pogovorov, zdaj je na potezi spet Slovenski državni holding. V skladu s strategijo upravljanja kapitalskih naložb, ki jo je sprejel državni zbor, je naložba v družbi Telekom Slovenije opredeljena kot portfeljska naložba, "zato bo holding, kot je zapisal, poskrbel za izvajanje najboljše prakse korporativnega upravljanja v omenjeni družbi. V osnutku strategije se je kot alternativen scenarij omenjalo postopno uvrstitev delnic na mednarodni kapitalski trg. Dodaten vidik prinaša informacija, da naj bi bil Telekom Slovenije med interesenti za nakup Telekoma Srbije.
Tako kot finančna analitika Mateja Tomažina in Saša Stanovnika neuspešna prodaja Telekoma Slovenije ni presenetila niti ekonomista dr. Mateja Lahovnika. „Gre za pričakovano potezo, kajti po vseh zapletih je bilo samo vprašanje časa, kdaj si bo ta vlagatelj, ki je edini ostal, premislil.“
Je pa ta zgodba slaba popotnica tudi za druge zgodbe o privatizaciji slovenskega državnega premoženja, meni Lahovnik. „Tudi če se bo ta proces nadaljeval, je veliko vprašanje, ali bodo potencialni investitorji na nas še gledali kot na verodostojno državo, ki je sposobna prodajni proces privatizacije izpeljati do konca.“
Strinja se, da je vpliv politike premočan in da je vloga Slovenskega državnega holdinga zgolj navidezna. „Mislim, da ni nobenega dvoma, da je tukaj politika imela zelo velik vpliv, navsezadnje je bila ta točka tudi na vladi, vsi se spominjamo ping ponga med njo in SDH. Zagotovo ima SDH po zakonodaji ključno vlogo, v praksi pa vemo, da nadzornike postavi politika, nadzorniki pa postavijo upravo, tako da ima vsakokratna vlada velik vpliv na odločitve SDH.“
O novici, da se Telekom Slovenije po drugi strani zanima za nakup Telekoma Srbije, je tudi Lahovnik v dvomih, kako zbrati dovolj denarja za nakup. „Srbska vlada pričakuje za Telekom Srbije nekje med dvemi in tremi milijardami evrov, če odštejemo dolgove, znaša kupnina še vedno milijarda evrov. Tega denarja slovenski Telekom nima. Jasno je, da bi moral pred tem v lastniško strukturo vstopiti nek mednarodni vlagatelj, ki bi najprej Telekom dokapitaliziral.“