Pšenica
Bo slovenski kruh iz slovenske pšenice?
Kmetijstvo | 20.06.2015, 12:07
Žetev je pred vrati. Če bo v naslednjih dneh lepo vreme bodo že pred koncem meseca v Pomurju začeli z žetvijo ječmena, sledila bo pšenica in druga žita. Minulo sredo so Dan pšenice za osrednjo Slovenijo pripravili na poskusnem polju Kmetijskega inštituta v Jablah pri Mengšu, v torek 23. junija pa bodo Dan pšenice za Pomurje pripravili na posestvu Biotehniške šole Rakičan. Odkupna cena pšenice tudi letos še ni znana.
V Jablah pri Mengšu si je bilo minulo sredo mogoče pod strokovnim vodstvom ogledati setveni poskus skoraj 60 različnih sort žit, ki so bila kmetom na voljo za setev v letošnji rastni sezoni. Kmetje iz Pomurja bodo v torek lahko kritično presojali uspešnost posameznih sort v njihovih pridelovalnih pogojih prihodnji torek, to pa sta le največja setvena poskusa pri nas. V sodelovanju med Kmetijsko svetovalno službo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, semenarskimi hišami in kmeti je namreč po sloveniji letos potekalo še kar nekaj majnših setvenih poskusov, katerih rezultati pa so zelo pomembni pri odločanju kmetov, katero sorto žita bodo sejali v prihodnjem letu, pravi Damjana Ilijaš, svetovalka specialistka s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana:"V sortnih poskusih se vidi, ¸kako določene sorte reagirajo na pogoje, ki so jim bili v tekočem letu izpostavljene. Za žita lahko zelo dobro vidimo, katera so bolj odporna na sušo, vidimo katere sorte prenašajo manj gnojenja in primerjamo lahko njihovo odpornost na bolezni."
Žitna veriga?
Po letu 2011, ko so se vsi členi t.i. žitne verige že pred žetvijo uspeli dogovoriti o parametrih odkupa slovenskega žita in ko se je potem kar nekaj mesecev govorilo o uspehu dogovarjanja na tem področju ter poskušalo to verigo postavljati za zgled npr. pri vzpostavljanju zelenjavne verige smo v letih, ki so sledila, priča bolj životarjenju v tej verigi. Tudi letos žal ne kaže, da bi se razmere bistveno spremenile.
V torek Dan pšenice v Rakičanu
Še pred začetkom Dneva pšenice v Rakičanu, naj bi se prihodnji torek sestali predstavniki t.i. Žitne verige. Prvič so se na Gospodarski zbornici Slovenije sestali 12. junija, na srečanju pa je šlo po mnenju prisotnih bolj za prepričevanje prepričanih.
Tako je bilo slišati, da naj bi kakovostni razredi odkupa ostali nespremenjeni, čeprav se je omenjalo tudi nov kriterij in sicer t.i. pecilno vrednost posamezne sorte žit. Poudarjen je bil pomen t.i. pogodbene pridelave žit, kar naj bi najbolj vplivalo na trdnost Žitne verige in omenjeno, da naj bi bilo do srede junija sklenjenih okrog 3000 individualnih pogodb med pridelovalci in odkupovalci.
Letos manjši pridelek pšenice
Letošnje rastne razmere bodo botrovale od 20 do 30 odstotkov manjšemu pridelku pšenice, kot je bil lanski. Stroški pridelave so se od lani rahlo povečali in tako prvi delni izračuni KIS kažejo, da bi morala biti odkupna cena tone pšenice krušne kakovosti vsaj 176 EUR.
Kmet Franc Kűčan pa o ceni pravi: "To kar KIS objavlja je bolj pavšalna ocena. Kmetje in naš Kmetijsko gozdarski zavod v Murski soboti smo izračunali, da letošnji strošek pridelave pšenic eni bil nič manjši, kot lansko leto. Lansko leto je bil 186 EUR po toni, in s tem da bo letošnji pridelek 20 do 30 odstotkov manjši, pomeni da se bo za toliko podražala tudi končna cena."
Po Kűčanovih besedah je prvem letošnjem sestanku žitne verige odkupovalska stran poudarjala, da ceno predvsem oblikuje trg. Pričakovanja kmetom so torej minimalno vsaj taka odkupna cena kot lani, več pa bo znanega po torkovem sestanku.
Kot kaže pa bodo letos odkupovalci ponujali tri že uveljavljene modele odkupa pšenice - to so terminski zakupi, prodaja z akontacijsko ceno s kasnejšim poračunom in t.i. drseče tedenske cene.
Več boste slišali v kmetijski oddaji v nedeljo ob 11.00!