Torino - mesto svetnikov - v pričakovanju papeža Frančiška
Svet | 20.06.2015, 09:28
Papež Frančišek bo jutri in v ponedeljek na obisku v Torinu. Osrednji namen potovanja je izpostavitev torinskega prta. Ko bo sveti oče v nedeljo v stolnici molil pred le-tem, se bo kratko zaustavil tudi pred oltarjem bl. Piera Giorgia Frassatija.
Frassati je živel med letoma 1901 in 1925. Njegovo kratko življenje predstavlja sintezo najboljših elementov iz dveh svetov, ki sta si v tistem obdobju med obema vojnama nasprotovala: liberalnega in katoliškega sveta. Izhajajoč iz globokega notranjega duhovnega življenja je bil aktiven na cerkvenem, socialnem in političnem nivoju. Papež Frančišek je v svojih nagovorih nanj spomnil že večkrat, in sicer predvsem na njegove besede, zapisane v nekem pismu: "Živeti brez vere, brez dediščine, ki bi jo branili, brez nenehnega boja za obrambo resnice, to ni življenje, ampak životarjenje. Nikoli ne smemo le životariti, temveč živeti."
Mesto Torino je sicer zaznamovalo več svetnikov. Poleg Frassatija velja najprej omeniti pred 200 leti rojenega sv. Janeza Boska, sv. Jožefa Cafassa in sv. Jožefa Benedikta Cottolenga.
Sv. Janez Bosko, apostol mladih, njihov "oče in učitelj", je eden najbolj poznanih svetnikov naše dobe. Živel je med letoma 1815 in 1888. Bil je učenec sv. Jožefa Cafassa (1811–1860), še enega torinskega zgleda svetosti, ki je življenje posvetil odrinjenim na rob, bolnikom, prostitutkam, zločincem v zaporih, obsojenim na smrt. Po njegovem nasvetu in s spodbudo pastoralne gorečnosti se je začela don Boskova izkušnja oratorijev. In sicer kot konkreten odgovor na številne stiske mladih v mestu, ki so bile posledica imigracije s podeželja. Želel je, da bi postali »dobri kristjani in pošteni državljani«. Zato je oratorij oblikoval kot kraj srečevanja, razvedrila, evangelizacije, kateheze in tudi priprave na poklic. Njegovo najvišje pedagoško načelo je bila "ljubeznivost".
Papež Frančišek se bo s salezijanci, ki jih je ustanovil sv. Janez Bosko, srečal jutri popoldne v cerkvi sv. Marije Pomočnice. Srečanja se bodo prav tako udeležile hčere Marije Pomočnice. Obenem bo papež pozdravil tudi mlade vzgojitelje in animatorje iz oratorijev. V nadaljevanju pa bo odšel v Cottolengo, kjer se bo srečal še z bolniki in invalidi.
Ta kraj je poznan pod imenom torinskega svetnika, ki je njegov začetnik. Gre za ustanovo, katere ime je v resnici Mala hiša Božje previdnosti. Nastala je, ko je sv. Jožef Benedikt Cottolengo, ki je živel med letoma 1786 in 1842, v neki umazani sobi videl umreti mlado mater. In sicer zgolj zaradi neučinkovitosti takratnega zdravstvenega sistema. Ustanova je sprva predstavljala zgolj dve sobi, na koncu pa je v Valdoccu nastalo pravo "mesto dejavne ljubezni": kraj zdravljenja in molitve, bolnica ter obenem dom za tiste, ki drugje niso zaželeni.