Evropska komisija napoveduje davčno reformo za podjetja
Svet | 21.06.2015, 07:00
Evropska komisija želi v začetku prihodnjega leta predstaviti nov predlog za zavezujočo, skupno podlago za obdavčevanje podjetij v Evropski uniji. Začela je že javno posvetovanje o preglednosti davka od dohodkov pravnih oseb, ki bo trajalo do jeseni. Tako želi ugotoviti, ali bi zahteva, da podjetja razkrijejo več informacij o davkih, ki jih plačujejo, lahko pomagala pri reševanju problemov izogibanja davkom in agresivnih davčnih praks v povezavi.
V Bruslju ocenjujejo, da pravila, ki trenutno urejajo obdavčevanje podjetij v Evropski uniji, niso v koraku s sodobnim gospodarstvom. Države osemindvajseterice imajo to področje urejeno različno, kar nekatera podjetja izkoriščajo, da bi se izognila plačilu davkov v povezavi. Zato članice izgubljajo precej prihodkov, državljani so bolj obremenjeni z davki, podjetja, ki davke plačujejo, se srečujejo z nelojalno konkurenco. Evropska komisija je pripravila akcijski načrt za temeljito davčno reformo za podjetja. Onemogočil naj bi jim, da z namenom izogibanja plačilu davkov selijo svoje dobičke v druge države. Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis, pristojen za evro in socialni dialog, ocenjuje, da je načrt ambiciozen, a realističen. Temelji na principu, da morajo vsa podjetja plačevati pravičen delež davkov tam, kjer dejansko izvajajo poslovno dejavnost in ustvarjajo dobiček. "Nesprejemljivo je, da nekatere multinacionalke ustvarjajo velike dobičke v Evropski uniji, a plačajo malo oziroma celo nič davkov znotraj naših meja. To je v nasprotju z najosnovnejšo idejo pravičnosti, to je nesprejemljivo," pa je jasen evropski komisar za davke Pierre Moscovici.
V Bruslju želijo preprečiti, da bi mednarodni koncerni pretakali svoje dobičke med državami povezave in jih nato prenesli v davčne oaze. "Evropska komisija ne bo predlagala najnižjih davčnih stopenj, to ni predvideno," poudarja Moscovici. Povezava tako lahko le določi okvir skupne davčne politike, davčne stopnje same so v domeni članic.
Evropski komisar za davke za prihodnje leto napoveduje osnutek zakona, ki bo določil skupno podlago za obdavčitev podjetij. Gre predvsem za to, kateri dobički bodo zajeti, o čemer teče razprava že več let. "Nekatere članice so sprejele enostranske ukrepe proti zlorabam, a izključno nacionalni ukrepi proti čezmejnem izogibanju plačila davkov lahko povzroči več težav, kot jih reši. Zato verjamem, da je skupen pristop bistvenega pomena."
Evropska komisija je tudi prvič objavila seznam držav zunaj osemindvajseterice, ki ne sodelujejo pri davčnih vprašanjih. Mednje v Evropi sodijo Andora, Liechtenstein in Monako. So pa na seznamu tudi znane davčne oaze, kot so Bahami, Kajmansko otočje in Sejšeli. Seznam naj bi služil za skupno ukrepanje Evropske unije.