David Cameron
Britanski premier pogovore o reformi povezave nocoj nadaljuje v Sloveniji
Svet | 18.06.2015, 18:00
Premier Velike Britanije David Cameron nadaljuje s predstavitvijo stališč svoje vlade o reformah Evropske unije in z njimi povezanega obstanka svoje države v povezavi. Nocoj prihaja v Slovenijo, na delovni večerji ga bo gostil naš premier Miro Cerar. Cameron podrobnosti želenih sprememb še ni povsem nedvoumno opredelil, a v nizu različnih govorov in člankov v zadnjem času je nakazal precej jasne obrise.
Cameron naj bi se v pogovorih z evropskimi voditelji - tudi s slovenskim premierjem - med drugim zavzel za možnost, da bi bila Velika Britanija izvzeta iz vse tesnejšega povezovanja evropskih držav. Ena od ključnih zahtev je omejitev dostopa priseljencev iz ostalih članic osemindvajseterice do različnih socialnih ugodnosti. Najjasneje je zadevo opredelil v govoru lanskega novembra, ko se je med drugim zavzel za štiriletno prehodno obdobje, preden bi lahko priseljenci zaprosili za ugodnosti, povezane z zaposlitvijo, odslovitev priseljencev, če po šestih mesecih ne bi našli dela, in omejitev pravice priseljencev, da s seboj pripeljejo družinske člane, ki niso iz povezave. V Veliki Britaniji prav tako želijo večja pooblastila nacionalnih parlamentov pri možnosti blokiranja evropske zakonodaje. Na gospodarskem področju želijo manj birokracije za podjetja in manj vmešavanja Bruslja. Cameron je v preteklosti že nakazal, da se bo Velika Britanija upirala korakom na poti do skupne evropske vojske, noče niti, da bi se osemindvajseterica kakorkoli vpletala v delovanje britanske policije. Prav tako izključuje možnost, da bi se njegova država pridružila državam z evrom.
Med evropskimi voditelji so njegove zahteve do zdaj naletele na različne odzive. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je pripravljen sodelovati, da bi dosegli pošten dogovor. Podobno so poudarjali tudi ostali voditelji povezave.
Kot kaže, za zdaj ni možnosti, da bi Evropska unija privolila v spremembe svobode gibanja. Bruselj je jasno sporočil, da se o tem sploh ne bo pogajal. Odprto ostaja tudi eno ključnih vprašanj - ali bo zaradi želenih reform treba spremeniti pogodbe povezave. Cameron meni, da jih bodo terjale, a bi morale to soglasno podpreti vse članice osemindvajseterice.
Po pogajanjih Camerona o spremembah bo v Veliki Britaniji referendum o nadaljnjem članstvu države v povezavi. Britanska vlada ga obljublja do konca leta 2017.