Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Evroskupina danes znova o grški krizi, možnosti za odločitve majhne

Svet | 18.06.2015, 17:55

V Luksemburgu so se zbrali finančni ministri evrskih držav. Danes v zelo napetem ozračju razpravljajo o Grčiji. Časa za dogovor o reformah v zameno za nadaljnjo finančno pomoč državi, da bi se ta izognila bankrotu, ni več, zato se stopnjujejo ugibanja o kriznih scenarijih. Na potezi so Atene, poudarjajo posojilodajalci. Kljub pritiskom in opozorilom vsi ocenjujejo, da so možnosti za odločitve danes majhne.

Dan pred zasedanjem evroskupine je odjeknilo opozorilo grške centralne banke, da bi lahko propad pogajanj z mednarodnimi posojilodajalci privedel do bankrota države ter do njenega izstopa iz območja s skupno evropsko valuto in celo iz povezave. Da bi lahko neuspeh pri iskanju dogovora z Grčijo negativno vplival na globalne finančne trge, je bilo slišati iz Washingtona. "Pred Grčijo in njenimi upniki so na žalost zelo težke odločitve in pomembne odločitve. Upam, da si bodo še naprej skupaj prizadevali iskati rešitve trenutnih nesoglasij in izhod iz slepe ulice," je bila jasna predsednica ameriške centralne banke Janet Yellen.

Evropski posojilodajalci poudarjajo, da ponujajo dober in prožen dogovor, od vlade v Atenah pričakujejo razumnost in politično voljo zanj. "Pomembno je, da grška stran končno pove tudi, kaj želi narediti, ne le, česa ne želi," je poudaril podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis, pristojen za evro in socialni dialog.

Kot je znano, je Grčija do zdaj vztrajala na okopih ter upnikom očitala, da jo želijo ponižati in da so njihovi predlogi absurdni. Še včeraj je grški premier Aleksis Cipras znova poklical predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, s katerim sta si v minulem tednu izmenjala ostre očitke. Pogovor je potrdil tiskovni predstavnik Evropske komisije, prav tako je povedal, da je Juncker govoril tudi z grškim predsednikom Prokopisom Pavlopulosom. "Ne načrtujemo ustavitve ure, a čas teče,2 je še dodal.

Kjer je volja, je tudi pot, ostaja prepričana nemška kanclerka Angela Merkel. Pred vrhom Evropske unije, ki bo prihodnji teden, je nagovorila bundestag. Po njenih besedah je dogovor med Grčijo in posojilodajalci še mogoč. A prezadolžena država mora izvesti strukturne reforme, ki jih je obljubila partnerjem. To bo podlaga, tako Merklova, za nadaljnja odločanja. "Prizadevanja Nemčije gredo v smer, da Grčija ostane v območju evra."

Ob tem se v javnosti pojavljajo številna vprašanja. Predsednik nemške centralne banke Jens Weidmann miri, da nadaljnji obstoj skupne evropske valute ni vezan na razvoj v Grčiji. Vendar se zaveda zaveda morebitnih negativnih učinkov. Kot je dejal v pogovoru, objavljenem v več evropskih časopisih, tega ne bi smeli podcenjevati.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«