Evropski parlament preložil razpravo o prostotrgovinskem sporazumu z ZDA
Svet | 10.06.2015, 15:52
Evropski parlament je preložil razpravo o prostotrgovinskem sporazumu med Evropsko unijo in ZDA. Zapletlo se je zaradi številnih dopolnil in zahtev po ločenem glasovanju, skupaj jih je več kot 200. Za sporna so se izkazala predvsem določila dokumenta, ki se nanašajo na mehanizem reševanja sporov med vlagatelji in državo.
Evropski poslanci naj bi na tokratni plenarni seji potrjevali priporočila Evropski komisiji za pogajanja z ZDA. Med drugim zahtevajo nediskriminatorno odprtje ameriškega trga evropskim podjetjem, reformo mehanizma reševanja sporov med vlagatelji in državo ter ohranitev standardov Evropske unije. Zaradi številnih dopolnil in zahtev po ločenem glasovanju se je predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz odločil preložiti glasovanje o tej temi. Čeprav je vsaj v največjih skupinah, Evropski ljudski stranki ter pri socialistih in demokratih, ki imata predvsem do mehanizma za reševanje sporov med vlagatelji in državo različni stališči, veljal načelen dogovor, je pritisk javnosti, tako kaže, naredil svoje. V skupini socialistov in demokratov so namreč prepričani, da mehanizem v obliki zasebnih sodišč, ki bi reševala spore med vlagatelji in državo, ne more biti del dokumenta.
Za umik razprave o prostotrgovinskem sporazumu med Evropsko unijo in ZDA z dnevnega reda tokratnega plenarnega zasedanja je glasovalo 183 evropskih poslancev, 181 jih je bilo proti temu, vzdržanih je bilo 37. Podporniki preložitve razprave želijo prej jasno vedeti, o čem bodo sploh glasovali, nasprotniki so prepričani, da je bil z umikom razprave obrnjen hrbet demokraciji. Zadeva gre nazaj v odbor za mednarodno trgovino, kdaj bi lahko evropski poslanci sploh prvič odločali o dokumentu, za zdaj ni jasno.