Inzko: O miru se ne govori, ampak se ga ustvarja
Cerkev po svetu | 06.06.2015, 23:31
Papež Frančišek se je pred srečanjem z mladimi, ki je predstavljalo zadnji dogodek njegovega apostolskega potovanja v Bosni in Hercegovini ustavil v frančiškanskem mednarodnem študentskem centru, kjer je potekalo srečanje s predstavniki verskih skupnosti. Udeležilo se ga je približno tristo ljudi, pripadnikov muslimanske, pravoslavne, katoliške in judovske skupnosti. Poleg sarajevskega nadškofa kardinala Vinka Puljića so papeža Frančiška pozdravili Husein Kavazović v imenu muslimanske skupnosti, pravoslavni škof Vladika Grigorije ter Jakob Finci, predsednik judovske skupnosti v Bosni in Hercegovini.
Svetega očeta, ki je brez velike napovedi vstopil v dvorano so vsi zbrani pozdravili z močnim aplavzom. Temu so sledile uvodne besede predstavnikov štirih največjih verskih skupnosti v BiH, ki so povezani tudi v nacionalnem medverskem svetu. Vsi štirje so poudarili, kako veliko rano je pustila zadnja vojna in kako pomembno je, da delajo skupaj za mir. Za naš radio je to opozoril tudi Jakob Fici: „Gotovo je, da medversko sodelovanje v BiH deluje odlično, rekel bi da veliko bolje na medverski kot pa politični ravni. Vedno smo bili razdeljeni zaradi političnih idej, medtem kot nam verska pripadnost ni bila nikoli prepreka. Vsi vemo, da je bila v zadnji vojni verska pripadnost uporabljena kot zlo s strani politike, na žalost je tudi veliko verskih voditeljev pristalo na to, da je bilo uporabljeno zlo z opravičilom, vse kar je dobro za moj narod, je dobro za mojo vero. Seveda pa je jasno, da je zločin v imenu vere največji zločin proti veri.“
Tudi provincial Bosne Srebrene p. Lovro Gavran je dejal, da je medversko sodelovanje nujno za dobro sobivanje: „Niti ene velike države v Evropi papež ni obiskal. Ni se mu zdelo pomembno komunicirati z vsemi, blizu mu je da komunicira z revnimi, malimi, s tistimi, ki so zapostavljeni in s tistimi s katerimi svet ne računa. Z nami svet mora računati. In zato je papež prišel sem, da obstaja Bosna in Hercegovina in to je zelo pomembno. Nismo več samo meja krščanskega sveta, krščanski svet nima meja. Tukaj se mešajo različna verstva, kulture in narodnosti, ki so se na nek način naučile živeti skupaj in se boriti, da skupaj živijo v miru in papež je prinesel sporočilo miru.“
Pred začetkom programa v frančiškanskem centru je zbranim zapel tudi bogoslovec Emanuel Josić, ki na glasbeni akademiji v Sarajevu študira solopetje. Dejal je, da je bilo nekaj posebnega, ko so bili med 1600 pevci med sveto mašo na Koševem tudi predstavniki drugih veroizpovedi: „Zelo veliko je bilo mojih prijateljev iz glasbene akademije iz Sarajeva za katere vem, da so druge veroizpovedi. Ampak čutilo se je posebno ozračje miru in veselja. Nikomur, kljub temu, da je bila vaja zelo zgodaj, glede na to, da vem, kako je z orkestri in pevci, ni bilo nobenih težav. Vsi smo sodelovali, bili pozorni drug na drugega.“
Svete maše in srečanja papeža s predstavniki drugih verskih skupnosti se je udeležil tudi visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko. Dejal je, da je bilo Sarajevo ob obisku papeža odeto v praznično obleko, posebej pa spomnil na besede svetega očeta, da ni dovolj samo govoriti o miru, ampak je to potrebo tudi udejanjiti. „Govoriš lahko kot politik a mislim, da so politiki razumeli to, da se ne govori o miru ampak, da se ta ustvarja. To je velika odgovornost.“
Kako močno je bilo sporočilo papeža Frančiška tudi prebivalcem Sarajeva pa je povzel voditelj na nacionalni televiziji, ko je dejal: „Veliko reči lahko zrežiraš in organiziraš, ampak to, da so Sarajevčani prišli na ulice in pozdravili papeža Frančiška v katerem so resnično prepoznali romarja miru, tega pa ne moreš zrežirati.“ Tudi večerna poročila na televiziji Bosne in Hercegovine so predvajala izjave državljanov iz različnih koncev in vsem, ne glede na veroizpoved je sporočilo miru blizu, z željo, da ga bodo slišali predvsem tisti, ki so poklicani delati za mir.