Štuhec o stališčih sodnika M. Zupančiča in Cerarjevem obisku Vatikana
Slovenija | 21.06.2015, 14:25
V petkovi oddaji „Spoznanje več, predsodek manj“ smo gostili moralnega teologa dr. Ivana Štuheca. Z njim smo se pogovarjali o stališčih dr. Boštjana M. Zupančiča, sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice, do Katoliške Cerkve. Štuheca presenečajo predvsem površne sodbe, ki si jih je sodnik privoščil v intervjuju za Sobotno prilogo časnika Delo. Spregovoril je tudi o obisku predsednika vlade Mira Cerarja v Vatikanu ter se vprašal, kako to, da predsedniki vlad pridejo tako hitro do papeža, slovenski škofje pa ne. Komentiral je še neudeležbo vladnih strank na spominski slovesnosti v Kočevskem rogu.
„Človek se čudi, da take besede izreče nekdo na tako visokem položaju«
Dr. Štuhec je uvodoma dejal, da so ga presenetile izjave sodnika Zupančiča. Meni, da je v intervjuju kar nekaj izjav, ob katerih se „človek čudi“, da jih izreče nekdo na tako visokem položaju. „Človek se čudi, da je človek takega ugleda, kot je sodnik M. Zupančič, ki se vrača v slovenski prostor, tako suvereno in z levo roko vpletel Katoliško Cerkev.“ Sodnik je na vprašanje, kdo je poleg ekonomske krize in recesije kriv za stanje, v katerem je danes Slovenija, s prstom pokazal na Cerkev. Strinja se s Petrom Kovačičem Peršinom, ki je v eni od knjig pisal o tem, kako je KC kot institucija večkrat zavrgla krščanskosocialistično možnost, začenši z Andrejem Gosarjem med obema vojnama in pomožnim mariborskim škofom Vekoslavom Grmičem po vojni. „Preseneča me, da se sklicuje na osebi, med katerima je ena popolnoma neproblematična, to je Gosar, in druga zelo problematična, to je Grmič. Zakaj? Gosar je bil človek, ki je bil po eni strani blizu krščanskim socialistom in je Kocbeku resno odsvetoval, da bi šel v osvobodilno fronto skupaj s komunisti. Zato je Gosar ostal dokaj osamljena osebnost, končal je v koncentracijskem taborišču Dachau. Tudi po vojni je živel, ne zaradi Katoliške Cerkve, ampak zaradi povojnega sistema, na robu družbe oziroma na robu preživetja. Zato je popolnoma nevzdržno postavljati Gosarja vzporedno z Grmičem. Škof Grmič je bil izraziti pristaš, ne samo krščanskih socialistov, ampak socializma in socialistične ureditve. Ne samo to, on je bil dejansko, danes imamo to dokumentirano, sodelavec tajnih služb in udbe, mini koordinaciji je poročal iz sej jugoslovanske škofovske konference. O tem se seveda ne govori. Mislim, da bi gospod Zupančič to moral poznati.“
Prav tako dr. Ivan Štuhec ne pristaja na stališče omenjenega sodnika, da je predmodernost Katoliške Cerkve izhajala iz dokazljivega dejstva, da so bili vsi duhovniki v Sloveniji kmečki fantje in da urbani tip človeka sploh ni prišel poleg. „Govoriti tako slabšalno o nekem ruralnem okolju, kot se to zgodi gospodu Zupančiču, se sprašujem, kako je mogoče, da ga tako zanese. Po drugi strani pa bi se lahko vprašali: Kakšno elito pa nam je dala Ljubljana, kakšno elito nam daje Ljubljana danes in kakšno Maribor? Zakaj je Maribor v takšnem stanju kot je? Verjetno tudi zaradi tega, ker nima prave urbane elite.“
„Danes vsi vemo, kako se je skozi italijanski časopis lansirala laž o tem, da gre za 800 milijonov evrov dolga“
V drugem delu oddaje je dr. Štuhec komentiral nedavni obisk predsednika vlade Mira Cerarja pri papežu Frančišku. Čudi ga, da predsednik vlade prej dobi termin pri papežu kot novoimenovani škofje. Prav tako je presenečen, kako so pri: „političnem obisku lahko sodelovali izpričano udbovsko formirani novinarji. In še vedno mi ni jasno, da pristojne kongregacije niso zahtevale strokovno utemeljenega poročila o tem, kaj se je zares dogajalo s financami mariborske nadškofije, ki bi bilo dostopno javnosti, tako kot v primeru limburškega škofa, ki je med tem pristal v rimski kuriji.“ (Odstavek je iz komentarja dr. Štuheca na fokuspokus.si). „Danes vsi vemo, kako se je skozi italijanski časopis lansirala laž o tem, da gre za 800 milijonov evrov dolga neke male mariborske škofije. Danes vsi vemo, da je bila to čista laž. Ampak v Vatikanu so očitno nekateri to laž kupili in so tudi ustrezno ukrepali.“
Dr. Štuhec pričakuje, da bodo slovenski škofje kmalu poromali v Rim in Vatikan na uradni obisk. Ob vprašanju, kaj ga navdaja, da bo do tega prišlo, je dejal: „To, da je pred nami leto Božjega usmiljena in da bodo kmalu tudi novi ordinariji šli v Rim in da bodo tam imeli možnost in priložnost povedati, kako vidijo stanje sedaj. Upam, da bo kmalu tudi uradni ad limina. Na tem uradnem obisku Slovenske škofovske konference bo najbrž tekla beseda tudi o tem. Upam, da se bo tudi vloga in podoba nadškofov Stresa in Turnška v prihodnosti razjasnila še v tistih stvareh, ki so ostale nejasne.“
To, da se nihče od vladajočih strank ni udeležil slovesnosti v Kočevskem rogu in v Hudi jami, dr. Štuheca ne preseneča, saj se levosredinski politični pol do naše polpretekle zgodovine ne želi opredeljevati na podlagi dejstev, ki so bila odkrita v zadnjih letih.
Vabljeni k poslušanju oddaje "Spoznanje več, predsodek manj".