Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Porota za napadalca na bostonski maraton zahteva smrtno kazen

Svet | 16.05.2015, 15:05

V ZDA je dvanajstčlanska porota po štirinajstih urah odločanja napadalca na bostonski maraton obsodila na smrt. Ocenila je namreč, da dejanja ni obžaloval. Ista porota je Džoharja Carnajeva že aprila spoznala za krivega v vseh 30 točkah obtožnice. Na smrtonosno injekcijo bo najverjetneje čakal v zveznem zaporu v Indiani, a zaradi pritožb bi lahko do izvršitve kazni prišlo šele čez leta.

V terorističnem napadu na bostonski maraton 15. aprila 2013 so umrli trije ljudje. Dve bombi, izdelani iz ekonom loncev, ki sta jih brata Tamerlan in Džohar Carnajev, muslimanska priseljenca čečenskega rodu, nastavila na cilju športne prireditve, sta ranili še več kot 260 ljudi. Tamerlan je bil ubit nekaj dni pozneje v spopadu s policijo, Džoharja so ujeli ranjenega in skritega v čolnu na dvorišču hiše v predmestju Bostona. Njegovi odvetniki so v sodnem postopku vseskozi zatrjevali, da je obtoženec zločin izvedel pod vplivom in pritiskom brata. S tem so poskušali ublažiti kazen.

"Porota je spregovorila. Džohar Carnajev bo za zločine plačal z življenjem. Naj ne bo pomote. Obtoženi trdi, da je deloval v imenu vseh muslimanov. A ne gre za verski zločin. Prav tako ne odraža prepričanj muslimanov. Gre za političen zločin, katerega namen je bil ustraševati Združene države Amerike," je sporočila državna tožilka. Prav tako je opozorila, da ni dokazov, da je bil v napadu le soudeležen. "Obtoženi je bil odrasla oseba. Sledil je ideologiji sovraštva." Državna tožilka je še dodala, da to ni dan za praznovanje ter politične in moralne razprave, ampak za premislek in celjenje ran.

Medtem ko številni sorodniki žrtev in priče krvavega dogodka odločitev porote pozdravljajo, se nekateri ne strinjajo s smrtno kaznijo. Med njimi so starši osemletnega dečka, ki je v napadu izgubil življenje. Kot so že prejšnji mesec zapisali za enega od časopisov, to ne bo zapolnilo praznine po izgubi. Da bi morala družba ravnati drugače, so prepričani tudi ameriški škofje. Aprila so v izjavi za javnost poudarili, da je smrtna kazen vedno napad na nedotakljivost življenja, kar pravi tudi papež Frančišek. Ali bo smrtna kazen teroriste v prihodnje kaj izučila ali prestrašila, so se spraševali tudi nekateri ameriški pravniki.

Svet, Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...