Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Tovarna miru: Prvi dogodek bo srečanje otrok s papežem

Svet | 06.05.2015, 19:40

V Rimu so predstavili projekt Tovarna miru, ki ga podpirajo italijansko ministrstvo za šolstvo, za univerzitetno izobraževanje in raziskovanje, ministrstvo za kmetijstvo, prestolnica Rim, urad za zaščito otrok in mladostnikov ter druge državne ustanove. Na novinarski konferenci je sodeloval tudi p. Federico Lombardi, direktor tiskovnega urada Svetega sedeža. Prvi osrednji dogodek, ki ga prinaša Tovarna miru, je namreč srečanje s papežem Frančiškom. Več tisoč otrok se bo 11. maja v Vatikanu srečalo s svetim očetom, da bi skupaj z njim gradili svet miru, strpnosti in sprejemanja.

Tovarna miru želi postati velik laboratorij, ki bi povezal vse italijanske šole v vzgojno-izobraževalno mrežo, s pomočjo katere bi se preko animacije, umetnosti, novih tehnologij in športa otroke in mlade vzgajalo za človeške vrednote. Kot zatrjujejo pri organizacijskem odboru, je končni cilj projekta izgradnja kulture vključevanja in srečanja, a prav tako njeno širjenje zunaj italijanskih meja, s čimer bi se vzpostavljalo dialog in sinergije.

P. Lombardi je v svojem govoru dejal, da Frančišek od vsega začetka svojega pontifikata odločno poudarja pomen kulture srečanja in govori o svetu miru, ubrani družbi, družbi, ki je človeška skupnost, zmožna vključevati, razumeti in povezovati različne etnične, kulturne in verske komponente. Papeževe besede o sprejemanju, spoštovanju in dialogu se navezujejo na aktualna vprašanja, ki v ospredje postavljajo konflikte, imigracijo, begunce, družbeno izključevanje in trpljenje. P. Lombardi je spomnil na papeževo pogosto opozarjanje na kulturo odpadkov, ki je posledica egoizma in idolatrije denarja ter političnih interesov. Odmetavanje odpadkov se razširi do samega človeškega življenja in oseb vseh starosti. Kultura srečanja pri papežu Frančišku, kot je opozoril p. Lombardi, ne pomeni nekega razglašanja splošnih in abstraktnih načel. Je povabilo k srečanju in spodbujanju srečevanja med konkretnimi osebami, s celoto njegovih življenjskih izkušenj, ki so lahko bogata ali revna, a vedno dragocena. P. Lombardi je še izpostavil Frančiškovo posebno pozornost do vzgojno-izobraževalnih vprašanj, kajti ravno z vzgojo se lahko spremeni svet. Med pogovori z mladimi sveti oče pogosto spregovori o rušenju zidov in graditvi mostov, medsebojnemu izmenjevanju bogastva, malih in velikih zakladov, ki jih otroci in mladi hranijo v svojih srcih in mislih; spodbuja k sanjanju o boljšem svetu in pomembnosti globokih koreninah, ki se gradijo s sprejemanjem modrosti s strani ostarelih.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...