Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Kard. Sandri v Iraku: Med tistimi, ki nosijo znamenja preganjanja

Svet | 06.05.2015, 09:14

Prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve, kardinal Leonardo Sandri, je včeraj sklenil obisk v Iraku. Gre za obisk, ki je bil predvsem solidarnostne narave, saj se nasilni spopadi v državi še vedno nadaljujejo.

Srečanje z iraškim predsednikom v Bagdadu

Kardinal se je v nedeljo, 3. maja, sestal s predsednikom Iraka Fuadom Masumom in premierjem Hajderjem al Abadijem. Izrazil je željo po miru in spravi v državi ter tudi hvaležnost za vsakdanje delo, da bi pomagali in zaščitili trpeče, zlasti pripadnike manjšin, med katerimi so kristjani najštevilčnejši. Premier je ob tem zatrdil: »Irak brez kristjanov ne bi bil Irak, kot ga poznamo.« Pogovori so tekli o situaciji krščanskih skupnosti in grožnjah tako imenovane Islamske države. Med srečanjem je premier tudi izrekel povabilo papežu Frančišku, naj obišče Irak, ko bodo razmere v državi to omogočale.

V prvih dneh, ki jih je preživel v Bagdadu, se je sicer med drugim srečal tudi s člani ekumenske katehetske komisije, z iraškimi škofi in duhovniki ter diplomati. Prav tako se je srečal z več skupinami beguncev z različnih področij. Obiskal je tudi narodni muzej in na ta način poudaril pomen cerkvenega prispevka k izrazom narodove kulture in zgodovine. Zaustavil pa se je še v dobrodelni instituciji, katero je ustanovila sirsko-katoliška Cerkev, in ki skrbi za okoli sedemdeset ostarelih in oseb s posebnimi potrebami. Le-ti pripadajo različnim verstvom. Posebej ganljivo je bilo srečanje s slepo starejšo muslimanko, ki je kardinala prosila za blagoslov, hkrati pa je zanj tudi sama izrekla besede blagoslova.

Erbil: ROACO

V Erbilu, kamor je kardinal Sandri prispel iz Bagdada v nedeljo popoldne, se je pridružil delegaciji Združenja ustanov za pomoč vzhodnim Cerkvam (ROACO). Le-ta je bila na obisku prav tako v teh dneh, z namenom, da bi si ogledala kraje, kjer bodo stekli projekti na različnih področjih življenja pastorale in pomoči beguncem. Med drugim so bila na programu srečanja na sirsko-katoliškem sedežu in v kaldejskem semenišču.

Dohuk: dvajset oseb skupaj prebiva v eni sami sobi

Kardinal Sandri je sicer obiskal tudi mesto Dohuk, ki se nahaja v bližini že dolgo okupiranega Mosula. V kraju samem in okolici je kar 60 tisoč iraških kristjanov, beguncev, in tudi okoli sto krščanskih sirskih družin. Sandrija je v Dohuku sprejel kaldejski škof. Dlje časa sta se zadržala med kristjani, ki so zbežali iz območja Mosula. Gre za skupino okoli dvesto beguncev, ki so zatočišče našli v isti stavbi. Sedaj do dvajset oseb skupaj prebiva v eni sami sobi. Stene med posameznimi družinami predstavljajo kovčki in kartonske škatle. Prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve je šel od družine do družine, pozdravil je vsakogar posebej, objel otroke in tolažil odrasle. Vsi imajo eno samo željo: vrniti se domov.

Na programu Sandrijevega postanka v iraškem Kurdistanu je bil tudi obisk dispanzerja, ki je bil nedavno odprt ravno za begunske družine s pomočjo sredstev iz Združenih držav Amerike in Nemčije. Med srečanjem s kaldejsko skupnostjo v Dohuku, z osebami, ki sta jim trpljenje in izdaja dobro poznana, je kardinal navkljub vsemu povabil k upanju: »Medtem ko človek laže in izdaja, Bog ostaja zvest.«

Biti med tistimi, ki nosijo znamenja nasilja in preganjanja

Pred vrnitvijo v Rim je Sandri v Erbilu vodil še srečanje med patriarhoma sirsko-katoliške in kaldejske Cerkve, iraškimi škofi ter predstavniki Združenja ustanov za pomoč vzhodnim Cerkvam. Prinesel jim je pozdrav in blagoslov papeža Frančiška. Obenem je izrazil njegovo zaskrbljenost zaradi množičnega odhajanja iz dežel, ki so bile dve tisočletji krščanske. Nazadnje pa je še pojasnil, da je bil namen njegovega obiska biti sredi med tistimi, ki v srcih in življenjih nosijo znamenja nasilja in preganjanja.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...