Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sv. Florijan (foto: web.bf.uni-lj.si)
Sv. Florijan

Sv. Florijan - zavetnik gasilcev

| 04.05.2015, 13:49 Rok Mihevc

Danes goduje sv. Florijan. Umrl je leta 304, sodi pa med najbolj čaščene ljudske svetnike. Na mnogih hišah vidimo podobo ali kip rimskega častnika s čelado ter vedrom, ko gasi gorečo hišo ali vas pod seboj. Svetega Florijana so si za svojega zavetnika izbrali gasilci in se mu še danes priporočajo.

Sv. Florjan je bil veteran rimske vojske in sicer v času Dioklecijana, ki ga je zelo preganjal, kajti Florijan je bil kristjan. Ker se ni hotel odreči veri, so ga pregnali in vrgli v reko Enns, kjer je utonil. Gasilci ga za svojega zavetnika častijo od ustanovitve gasilskih društev na slovenskem, kljub viharnim časom skozi zgodovino. Za naš radio je pojasnil član Prostovoljnega gasilskega društva Vič Franci Sever: „Do druge svetovne vojne je bil sv. Florijan zelo čaščen z raznimi gasilskimi paradami, sv. mašami in obeležji. Po drugi svetovni vojni je bilo že leta 1946 obvezno odstranjevanje imen sv. Florijana z vseh dokumentov, po letu 1958 pa smo morali odstraniti vse Florjanove kipe, freske in slike, ker je bilo treba z njim zaključiti.“

„To je bil izredno velik udarec za gasilstvo. Takrat smo izgubili veliko število članov, ker se vodstvo društev ni hotelo ukloniti tem ukazom. Mi smo potem te kipe, slike in ostale zadeve dali v hrambo v najbližje cerkve. Leta 1991 smo jih prinesli nazaj in postavili na mesto, kjer zaslužijo biti.“

Število prostovoljnih gasilcev v Sloveniji se povečuje iz leta v leto in se je v nekaj več kot 40 letih kar potrojilo. Po podatkih Gasilske zveze Slovenije je danes prostovoljnih gasilcev 155 tisoč, med njimi 50 tisoč operativnih gasilcev. Včasih so gasilci gasili požar, danes pa počnejo zelo veliko različnih stvari. Poveljnik Franci Petek: „Naj si bodo to prometne nesreče, nevarne snovi, reševanje iz vode in na vodi, neurja, naravne nesreče, poplave... Skratka, karkoli gre narobe, se pokliče gasilce, četudi je potrebno rešiti kakšno mačko.“

 V gasilstvo pa se vključuje vse več mladih. Med njimi je tudi Andrej Jereb iz Prostovoljnega gasilskega društva Brezovica pri Borovnici. „Najbolj me pritegne nesebično pomagat sočloveku v stiski. Imaš en tak občutek, da si enemu pomagal po najboljših močen v eni situaciji. To te naredi srečnega. V sekundi, ko pride poziv, se iz čisto navadnega človeka spremeniš v eno osebo, ki rešuje življenje, ljudi, premoženje in živali. Dostikrat za pomoč sočloveku tvegaš tudi svoje življenje. Pogled tega imam rad gasilska tekmovanja, družimo se tudi, kakšno košarko odigramo. To je način življenja, brez katerega si ga ne znam predstavljati.“

Po podatkih iz avgusta je sicer že danes med prostovoljnimi gasilci skoraj 38 tisoč mlajših od 19 let, še blizu 27 tisoč pa je tistih v starostni skupini med 19 in 27 let.

Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...