Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Odborniki 2014 z novimi pozivi k odstopu Masleše in Fišerja

Slovenija | 07.05.2015, 11:20

Odbor za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin – Odbor 2014, ki predstavlja največje gibanje za človekove pravice po Odboru za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin leta 1988, je včeraj pripravil nov shod. Na njem sta predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Aleš Hojs in vodja Civilne iniciative za pravice otrok Aleš Primc poudarila potrebo po spremembah v pravosodju.

Odbor 2014 je bil ustanovljen z namenom sprejema takojšnje odločitve Vrhovnega sodišča o prekinitvi zaporne kazni za Janeza Janšo ter da se odpravi neustavne, nezakonite in nepravične sodbe v zadevi Patria, ta dva cilja sta bila po ugotovitvi odbora z Odločbo Ustavnega sodišča uresničena, ostaja pa neuresničena zahteva za vzpostavitev vladavine prava, človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter uveljavitev demokratične države. Primc je včeraj znova pozval k zamenjavi generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, predsednika Sodnega sveta Janeza Vlaja, predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo in ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča „Glede na dosedanje izkušnje, so ti štirje na teh položajih porok, da se ne bo nič spremenilo, zato zahtevamo njihov odstop.“

Primca skrbi, da se bo kljub njihovim pozivom predstava nadaljevala: „Nadaljevala se bo, dokler bodo ti štirje na pozicijah, ki jih zasedajo danes in dokler ne bo sprememb v slovenskem pravosodju.“

Hojs pa dodal, da je ustavno sodišče jasno povedalo, da se obtožnica pri Janezu Janši, Tonetu Krkoviču in Ivanu Črnkoviču odpravi: „To kar je govorila ona (predsednica okrajnega sodišča Vesna Pavlič Pivk), in sicer, da je Ustavno sodišče odločilo, da sicer so krivi ampak, da ni dovolj opredeljena ta krivda, je popolna manipulacija. Ustavno sodišče je jasno povedalo in vrnilo odločbo na prvo stopnjo z navodilom, da se ta obtožnica odpravi.“

Odbor 2014 poudarja, da vsaka uspešna in stabilna demokracija temelji na odprti družbi, za katero je varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin prednostnega pomena, zato so spremembe v slovenskem pravosodju nujno potrebne, da bi lahko zaživeli v sodobni evropski Sloveniji.

Slovenija, Politika
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...