Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Zven harmonike

Slovenija | 13.04.2015, 21:00

V oddaji o slovenski ljudski glasbi nas je, kot v prejšnji, tudi tokrat spremljala harmonika. Glasbilo, ki je osvojilo velik del sveta in bilo med našimi godci zelo priljubljeno.

Po nastanku je harmonika med najmlajšimi ljudskimi glasbili, po razširjenosti pa med prvimi, saj je v pičlih sto letih prodrla v vse evropske dežele in ponekod izpodrinila mnoga dotedanja godčevska glasbila. Največ godcev je v rokah držalo prav harmoniko, največkrat diatonično ali frajtonarico, na Primorskem imenovano plonarico ali triestino. Harmonika je glasbilo, na katerega se igra s pritiskanjem na tipke in gumbe ter s stiskanjem in raztezanjem meha. Harmonike slovenskih godcev so bodisi obrtniški ali tovarniški izdelek ali delo domačih mojstrov. Nekateri so si jo naredili kar sami. Znan izdelovalec harmonik je bil Lubas. Nekateri godci razlikujejo slovensko, nemško in štajersko štimo in trdijo, da je pri slovenski vrstni red gumbov drugačen kot recimo pri nemški in kdor se je navadil na eno, mu je težko igrati na drugo, vsaj na začetku. Not ljudski godci niso poznali, bili so samouki, znanje se je prenašalo po posluhu in spominu. Mnogo kasneje so se pojavili učitelji in šole učenja. Danes je harmonika že močno posodobljena, a še vedno privlači številne glasbenike, predvsem mlade. Pojavlja se kot solistično glasbilo ali skupaj z drugimi glasbili. Za spremljavo petja pa se uporablja šele v novejšem času, z narodnozabavnimi ansambli.

V prejšnji oddaji so na harmoniko igrali posamezni godci in godčevske skupine: Toni Klančnik s Keblja, Franc Košir iz Koritnega, Franc Topolovec iz Folklornega društva Rožmarin iz Dolene, Muzikanti iz Lancove vasi, godci z Gradišča na Kozjaku, Tadej Murkovič iz Bodislavcev, člani Folklornega društva Košuta iz Poljčan, godci ljudskih viž iz Kulturnega društva Jerbas in Murnovi godci iz Podblice.

V tokratni pa so nastopili Franček Hofman iz Bučečovcev, Gašper Karničnik iz Lovrenca na Pohorju, Godci Kulturno-umetniškega društva Franc Ilec Loka Rošnja, Janez Pezdirec iz Slamne vasi pri Metliki, Godci Veseli prijatelji, Kulturnega društva Ustvarjalec Majšperk, godci Akademske folklorne skupine Ozara s Primskovega pri Kranju, skupina Volk Folk iz Ilirske Bistrice in Palmiro Krmac iz Čenturja nad Koprom.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Radijski utrip, Oddaje
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...