Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
Krsta poljskega predsednika (foto: www.prezydent.pl)
Krsta poljskega predsednika

Poljska se spominja strmoglavljenja predsedniškega letala v Smolensku

Svet | 10.04.2015, 15:51

Na Poljskem se danes spominjajo strmoglavljenja letala pri Smolensku, ko je v nesreči pred petimi leti življenje izgubilo 96 ljudi, med njimi tedanji poljski predsednik Lech Kaczynski ter velik del poljske politične, vojaške in cerkvene elite. Včerajšnji maši zadušnici v varšavski cerkvi Marije, Kraljice mučencev, danes sledijo številne spominske slovesnosti, ki jih bodo sklenili z večerno glasbeno-meditativno prireditvijo pred predsedniško palačo.

Poljsko predsedniško letalo z najvišjimi predstavniki civilnih oblasti in vojske ter predstavniki krajevne Cerkve je bilo 10. aprila 2010 namenjeno na slovesnost ob 70. obletnici pokola v Katinskem gozdu. Sovjetska Rdeča armada je namreč leta 1940 na tem kraju v bližini Smolenska pobila približno dvaindvajset tisoč poljskih častnikov in razumnikov. Letalo tupoljev 154 je kljub gosti megli skušalo pristati na letališču v Smolensku na zahodu Rusije, a je zadelo ob krošnje dreves in treščilo ob tla. Nesreče ni preživel nihče. Pet let zatem preiskava še vedno ni zaključena, tudi zaradi sporov in nezaupanja med Poljsko in Rusijo. Slednja Poljski še vedno ni izročila ostankov letala, ne črne skrinjice - poslala ji je le posnetke zvočnih zapisov. Moskva trdi, da je za nesrečo kriva posadka poljskega letala, Varšava pa je soodgovornosti obtožila ruska kontrolorja, ki sta skrbela za zračni promet v času nesreče. Nekateri celo menijo, da je želela Rusija namerno odstraniti poljskega predsednika Kaczynskega. Najnovejša razkritja posnetkov črne skrinjice, kažejo, da naj bi poveljnik poljskega vojaškega letalstva, general Blasik, prisilil pilota k pristanku. Nesreča je pretresla svetovno javnost, Katinski gozd pa je po sedemdesetih letih še drugič postal simbol poljske tragedije.

Ob obletnici letalske nesreče se v Varšavi že od jutranjih ur vrstijo spominske slovesnosti. Na programu sta med drugim pohod spomina z bratom dvojčkom pokojnega predsednika Lecha Kaczynskega na čelu in spominska slovesnost ob spomeniku žrtvam Smolenska na vojaškem pokopališču v Varšavi. Pred predsedniško palačo pa pripravljajo glasbeno molitveni večer v spomin na žrtve tragedije. Že sinoči je v cerkvi Marije, Kraljice mučencev za pokojne maševal varšavski nadškof Henryk Hoser. Ob tem je blagoslovil spominske plošče, pritrjene na fasado svetišča, na katerih so izpisana imena žrtev letalske nesreče pri Smolensku. Pri pridigi je nadškof Hoser dejal, da je omenjeno nesrečo mogoče razumeti le v luči Kristusove velikonočne skrivnosti. Pri tem je spomnil na Pavlovo misel iz Drugega pisma Korinčanom, da vedno nosimo v svojem telesu Jezusovo umiranje, da bi se v našem telesu razodelo tudi Jezusovo življenje. Rajni bratje in sestre so po njegovih besedah s Kristusom vstopili v smrt, da bi z njim tudi živeli.

Svet, Cerkev po svetu
Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...