Cerkev na Zelenortskih otokih skozi oči njenega prvega kardinala
Svet | 05.04.2015, 04:00
Februarja letos je sveti oče umestil nove kardinale. Med njimi je bilo več predstavnikov dežel, ki so s tem prvič dobile svojega kardinala. To velja tudi za Zelenortske otoke. Arlindo Gomes Furtado je prvi kardinal v zgodovini, ki prihaja iz tamkajšnje Cerkve. Za vatikanski časopis L'Osservatore Romano je predstavil razmere, v katerih deluje.
Strateški epicenter za širjenje katolištva
Zelenortski otoki so križišče narodov in kultur. Bili so tudi strateški epicenter za širjenje katolištva v Afriki. Tam najdemo na primer najstarejšo kolonialno cerkev na svetu, posvečeno Naši Gospe rožnega venca. Zgrajena je bila leta 1495. Furtadovo imenovanje po njegovih besedah predstavlja prav priznanje vloge Cerkve v državi in njene odgovornosti pri evangelizaciji zahodne afriške obale.
Izziv evangelizacije v kontekstu sekt
Med največjimi današnjimi izzivi za njeno delovanje še vedno ostaja evangelizacija, ki je nikoli povsem končan proces. Ogrožajo ga mnoge sekte, ki govorijo o Bogu tako, da vernike zmedejo. Te vodi potreba po duhovnem življenju, ki pa je pogosto povezana z določeno površnostjo, zato zlahka prehajajo od ene skupine k drugi. Evangelizacija, je poudaril kardinal Furtado, mora ljudi zato spodbuditi, da se osebno zavzamejo za Kristusa v njegovi Cerkvi, in da istočasno prevzamejo svoje poslanstvo kot učenci.
Izziv sekularizacije
Drugi izziv je sekularizacija, ki se podobno kot sekte širi z veliko hitrostjo. Da bi jo zajezila, poskuša Cerkev na Zelenortskih otokih s svojo pastoralo biti prisotna zlasti v univerzitetnem svetu, v okolju družbenega obveščanja in na sploh na področju kulture. Ljudem poskuša ponuditi čim več priložnosti, preko katerih bi lahko bolje razumeli, kdo je Kristus in kakšno življenje predlaga. Dejstvo, da ima tamkajšnja Cerkev sedaj kardinala, je lahko v pomoč. Furtado omenja veliko navdušenje, s katerim je bila novica sprejeta. Tudi med osebami, ki niso povezane s Cerkvijo. Gre namreč za zgodovinski dogodek, ki je med ljudmi vzbudil globljo zavest o njihovih katoliških koreninah. Vendar pa je sedaj pomembno, da se Cerkev pokaže kot odprta in sprejemajoča skupnost.
Število duhovniških poklicev v porastu
V preteklosti so pomenljivo vlogo odigrale posvečene osebe. Več stoletij so bili misijonarji tisti, ki so bili odločilni za gradnjo Cerkve. Tudi trenutno je število duhovniških poklicev v porastu. Kar zadeva bodoče škofijske duhovnike, je njihovo število celo večje kot kdajkoli prej. To pa ne pomeni, da se v prihodnosti lahko zanemari spodbujanje novih poklicev, dodaja kardinal Furtado.
Družina in mladi
Nazadnje omenja še družine in mlade. Kar zadeva pastoralo družin, na Zelenortskih otokih obstaja več skupin, ki medse sprejemajo tudi pare, ki so poročeni le civilno, neporočene, ki živijo skupaj, enostarševske družine, vdove. Kardinal Furtado pravi, da je pomembno, da se vsi počutijo sprejete, ljubljene in da imajo možnost, da svoje življenje delijo z drugimi, bodisi pozitivne ali negativne vidike. Mladinska pastorala pa poskuša novim generacijam ponuditi priložnosti za srečanje, sobivanje in skupno molitev. Z namenom, da bi mladi prejeli primerno človeško in duhovno formacijo. Kadar imajo upanje, optimizem, perspektive in zaupanje v Jezusa, kadar lahko računajo drug na drugega, je manj možnosti, da bodo zašli v svet nasilja. Delo z mladimi je dolgoročno in zahteva prispevek vseh delov družbe. Ena izmed poti, ki jim jo na primer predlaga Cerkev, so skavti.
Vir: Radio Vatikan