Irak obiskala delegacija Papeškega sveta Cor Unum
Svet | 02.04.2015, 19:45
Iz Iraka se je vrnila posebna delegacija Papeškega sveta Cor Unum, ki jo je vodil podtajnik dikasterija msgr. Segundo Tejado Munos. Namen obiska je bil prenesti papeževo solidarnost in obiskati razseljene kristjane, ki so morali zapustiti svoje domove in bežati pred nasiljem. Prav tako so se srečali z osebami, ki pod okriljem papeškega sveta delajo v Iraku, pogosto v zelo težkih razmerah, in predstavljajo »roke dikasterija«, kot je za Radio Vatikan zatrdil msgr. Munos. Projekti se izvajajo v povezanosti z lokalno Cerkvijo, koordinacijsko vlogo pa je prevzel Karitas Irak.
Razmere so zares zelo težke. Družine so bile pregnane iz lastnih domov, kar pri mnogih povzroča sovraštvo in nasilje, ki zatem lahko eksplodirata v vseh pomenih. Moški nimajo zaposlitve, brez dela postopajo naokrog. Razmere so zelo komplicirane in povzročajo veliko napetosti, je pojasnil monsinjor. Pomembno je, da se osebam, ki delajo sredi teh razmer izkaže podpora Cerkve, da bodo potem lahko tudi sami konkretno pomagali revnim, saj pogosto ne gre samo za prinašanje hrane, ampak prinašanje Gospodove navzočnosti.
Msgr. Munos je v Iraku obiskal vas Duhok, kjer biva velik del beguncev z Ninivske ravnine: poleg kristjanov so tu tudi nekristjani, pripadniki drugih manjšin, predvsem jazidi. Vatikanska delegacija je obiskala taborišča in se seznanila s projekti, ki jih izvaja iraška Kariatas, predvsem na področju izobraževanja in zdravstvene oskrbe. V kraju Erbil, kjer so prav tako begunska taborišča s kontejnerji in še nedokončanimi zgradbami, so se srečali še z lokalnim škofom, predstavniki humanitarnih organizacij in Združenih narodov.
Vir: Radio Vatikan