Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Papež Frančišek v rimskem zaporu Rebibbia

Svet | 02.04.2015, 18:37

Na veliki četrtek popoldne je papež Frančišek odšel v rimski zapor Rebibbia. V cerkvi 'Očenaš' je obhajal spomin Gospodove zadnje večerje, med katero je umil noge nekaj tamkajšnjim zapornikom in zapornicam iz bližnjega ženskega zapora, med njimi tudi materi in njenemu otroku.

Pričakovanje v ustanovi je bilo zelo veliko, je pred obiskom svetega očeta za Radio Vatikan povedala Daniela de Robert, ena izmed prostovoljk in predsednica združenja Karitasovih prostovoljcev, ki delujejo v rimskih zaporih. Svete maše zadnje večerje se je udeležilo približno 150 zapornikov in 150 zapornic, a papeževega prihoda so se razveselili tudi preostali. Gre za močno znamenje Frančiškove bližine do periferije, katero predstavlja zaporniški svet, znamenje pozornosti, ki lahko spremeni življenja ljudi. Poleg tega so duhovna vprašanja vidik, ki je v življenju zapornikov močneje prisoten, saj imajo več časa za premišljevanje, časa, ko so le sami s seboj.

Svetu zapora sta pozornost namenila tudi že papeža Janez Pavel II. in Benedikt XVI. Prvi je obiskal svojega atentatorja, drugi pa se je srečal z zaporniki in se z njimi zaustavil v pogovoru prav tako v zaporu Rebibbia. V nauku sedanjega papeža je pogosto poudarjeno, da ne smemo soditi. Pravi, da zaporniki niso drugačni od nas, niso zlo, niso osebe, ki bi jih morali oddaljiti. Vsi smo enaki, le naše usode so drugačne, drugačne so naše izbire, drugačni so naši grehi. Ne soditi v svetu, kjer se stalno sodi – med procesom, ko si v zaporu in ko postaneš nekdanji zapornik – pa je »sporočilo, ki ogreje srce«. Obenem je tudi sporočilo za celo krščansko skupnost, ki se ne zaveda vedno, da je »obiskati tiste, ki so zaprti«, enako kot »obiskati bolne«. Tako meni prostovoljka Daniela, ki je prepričana, da je papež Frančišek zapornikom po svojem obisku zapustil upanje; manj globoko osamljenost; morda željo, da bi se spremenili; občutek, da niso ravno poslednji na zemlji; da so moški in ženske kot ostali, da imajo pravice in dolžnosti kot drugi ljudje.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...