Komisija Pravičnost in mir: Pravosodje in mediji morajo biti v službi demokracije
Slovenija | 24.04.2015, 17:30
V Komisiji Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, da je v zadevi Patria kljub večletnim medijskim pritiskom odločilo skladno z ustavo in temeljnimi načeli vsakega pravnega reda, ki si zasluži to ime. Kot dodajajo, ustavno sodišče ni le razveljavilo sodbe, ampak hkrati obdolžence razglasilo za nedolžne.
"Takšna odločitev je velika potrditev za tiste, ki so ves čas trdili, da so sodni postopki, ki niso utemeljeni na konkretnih materialnih dokazih, sporni, tako z vidika prava kot tudi s stališča spoštovanja temeljnih človekovih pravic in temeljnih svoboščin," poudarjajo. V sporočilu za javnost še pišejo, da kljub temu, da večina sodnikov in tožilcev ustrezno opravlja delo, v tem postopku ni mogoče spregledati politične zlorabe prava in pravosodja.
V komisiji so zaskrbljeni, vendar pričakujejo, da bodo državne ustanove stanje, ki predvsem močno škoduje ugledu in avtoriteti sodstva, čim prej in odločno popravile.
Menijo še, da razveljavitev sodbe vzbuja dvom v legitimnost zadnjih treh državnozborskih volitev, ki so minile ob vplivnem zavajanju volilnega telesa. "Upravičeno sodimo, da so bile volitve sicer legalne, vendar ne ustrezno legitimne. Volivci so bili ob takšni politizaciji zadeve Patria, ki so jo nemalokrat podpirali vodilni mediji, zavedeni in si niso mogli oblikovati ustreznega stališča o kandidatih in strankah. Velika volilna abstinenca je lahko samo ena izmed posledic takšnih razmer."
Stališče komisije je tudi, da za negativen vpliv primera Patria na stanje demokracije pri nas nosi soodgovornost del slovenskih medijev. "Izjeme so bile res izjeme, se pravi redke in neučinkovite."
V komisiji pozivajo pristojne k popravi škode, prav tako pričakujejo, da bodo po 25 letih končno vzpostavljeni mehanizmi, ki bodo odpravili možnost takšnih usodnih zlorab in teptanja demokratičnih standardov.
Vir: Katoliška Cerkev