Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Bulčeva: Smrtni davek na evropskih cestah nas mora zdramiti

Slovenija | 01.04.2015, 00:19

Lani je na cestah v Evropski uniji življenje izgubilo skoraj 25.700 ljudi, kar v povprečju pomeni 70 na dan oziroma 51 na milijon prebivalcev. Statistika kaže, da je bilo lani na cestah v osemindvajseterici 5.700 smrtnih žrtev manj kot leta 2010, to je dobrih 18 odstotkov. A še vedno gre za številko, ki je daleč od zastavljenega cilja. Potem ko smo v letih 2012 in 2013 beležili spodbudnejše podatke - umrlih na cestah v povezavi je bilo za osem odstotkov manj - je bil lani delež v primerjavi z letom prej manjši le za odstotek. Tudi zato je poročilo o smrtnem davku na evropskih cestah, ki ga je na svoji prvi novinarski konferenci na tem položaju predstavila predstavila evropska komisarka za promet Violeta Bulc, razočaralo.

"To mora zdramiti Evropsko komisijo, članice, lokalne skupnosti in, seveda, udeležence v cestnem prometu: voznike, kolesarje, pešce in potnike," je bila jasna Bulčeva.

Številke se med posameznimi državami precej razlikujejo. Najmanj smrtnih žrtev so zahtevale ceste na Malti, Nizozemskem, Švedskem in v Veliki Britaniji - manj kot 30 na milijon prebivalcev. Največ v Bolgariji, Latviji, Litvi in Romuniji - več kot 90 na milijon prebivalcev. V Sloveniji so ceste lani terjale 52 življenj na milijon prebivalcev, kar je slabše od povprečja v Evropskek unije. Se je pa v Sloveniji število smrtnih žrtev lani v primerjavi s letom prej zmanjšalo za 14 odstotkov, kar jo uvršča med boljše članice. V nekaterih državah se je število sicer celo povečalo, na primer v Latviji in Bolgariji. Tudi ob upoštevanju daljšega obdobja, torej od leta 2010 do lani je naša država z 22-odstotnim zmanjšanjem števila smrtnih žrtev boljša od povprečja v povezave. Tako kot tudi Grčija, Portugalska, Španija, Danska, Hrvaška, Malta, Ciper, Romunija, Italija in Češka.

Statistika o smrtnem davku na evropskih cestah je opomin, da to vprašanje terja stalno pozornost. "Za številkami in statistiko so žalujoči zakonski partnerji, starši, otroci, bratje, sestre, kolegi in prijatelji," še opozarja evropska komisarka za promet.

Cilj Evropske unije je od leta 2010 do leta 2020 razpoloviti število izgubljenih živjenj na cestah. A da ga bo uresničila, tako Bulčeva, bo treba okrepiti prizadevanja. "Želeni cilj bi bil zmanjšati število smrtnih žrtev na nič, a tega verjetno ne bo mogoče nikoli doseči, si je pa treba čim bolj prizadevati za uresničitev zastavljenega cilja za leto 2020, za kar bi bilo treba smrtni davek vsako leto zmanjšati za osem odstotkov." Evropska komisija bo pripravila celovito poročilo o varnosti na evropskih cestah s podrobnejšimi podatki o posameznih članicah in s smernicami za prihodnjih pet let. Objavila ga bo maja. Pripravila bo tudi novo analizo hudih poškodb v cestnem prometu in se jeseni lotila študije za oceno možnega ukrepanja za njihovo zmanjšanje. Konec prihodnjega leta pa komisija načrtuje nove predloge za pravila o izobraževanju in kvalifikacijah za poklicne voznike in za evropski okvir za izboljšanje varnosti cestne infrastrukture.

V rubriki Evropska unija v živo smo se ob tem spomnili tudi 20. obletnice uveljavitve schengenskega sporazuma. Ob tej priložnosti smo poklicali nekdanjega notranjega ministra Dragutina Mateja. Vabljeni k poslušanju!

Slovenija, Evropska Unija
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...