
Sirski begunci.
Število prosilcev za azil se je skorajda podvojilo
Svet | 29.03.2015, 08:30
Zaradi vojn v Siriji in Iraku, oboroženih konfliktov drugod po svetu, kršitev človekovih pravic ter slabšanja varnosti in humanitarnih razmer se je število prosilcev za azil v razvitih držav lani v primerjavi z letom prej povečalo za skoraj polovico. Najbolj zaželena država je Nemčija.
Lani je za azil v razvitih državah zaprosilo 886.000 ljudi, kar je za 45 odstotkov več kot leto prej. To je tudi največ po letu 1992, ko je Visoki komisariat Združenih narodov za begunce zaradi vojne v Bosni in Hercegovini zabeležil rekordno število - približno 900.000.
Med prosilci za azil v razvitih državah so lani prevladovali Sirci - bilo jih je 150.000, kar je za 166 odstotkov več kot leto prej. Na drugem mestu so Iračani, ki so podali 68.700 prošenj, sledijo Afganistanci - azil jih je iskalo skoraj 60.000.
60 odstotkov vseh novih prošenj za azil prejme pet razvitih držav: Nemčija, ZDA, Turčija, Švedska in Italija. Nemčija je lani prejela petino vseh prošenj za azil, 173.000. Četrtino vseh prošenj za azil v tej državi so podali Sirci. V ZDA so med prosilci prevladovali Mehičani, v Turčiji Iračani.
Tiskovna predstavnica omenjenega pomožnega organa svetovne organizacije Mellisa Fleming je evropske država pozvala, naj odgovorijo na trenutne krize, kot so to storile med vojno na Balkanu. "Države, ki soočajo z vse večjim številom ljudi, ki prihajajo predvsem iz Sirije, Iraka in Afganistana, naj pokažejo takšno velikodušnost, kot so jo takrat. Ne gre za nekaj, kar še nismo videli. Evropa zna biti velikodušna. Evropa zna pomagati ljudem v stiski," je prepričana.