Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Letalo družbe Germanwings (foto: Wikipedia)
Letalo družbe Germanwings

V francoskih Alpah iskalna akcija po tragediji, žaluje tudi papež

| 25.03.2015, 15:56

Ekipe policistov, gasilcev in gorskih reševalcev ter tudi letalskih strokovnjakov, skupaj naj bi jih bilo približno 700, preiskujejo prizorišče strmoglavljenja letala nemškega nizkocenovnega prevoznika Germanwings v francoskih Alpah. Ker so razbitine raztresene po strmem skalnatem pobočju, lahko do njih pridejo le s helikopterjem ali peš. Prav zaradi težko dostopnega terena bo akcija, med katero bodo skušali v dolino prenesti tudi posmrtne ostanke žrtev, trajala vsaj teden dni. To popoldne se na območju mudijo francoski predsednik Francois Hollande ter nemška kanclerka Angela Merkel in španski premier Mariano Rajoy. Med 150 umrlimi v tej tragediji namreč prevladujejo prebivalci njunih držav. V manjšem kraju v bližini prizorišča nesreče so lokalne oblasti vzpostavile center za pomoč prizadetim, kjer pričakujejo tudi nekatere svojce žrtev.

Nesreča letala, ki je bilo na poti iz španske Barcelone proti nemškemu Düsseldorfu, se je zgodila včeraj dopoldne. Slabo uro po vzletu je Airbus A320 začel izgubljati višino, zadnji podatki kažejo, da je v francoske Alpe na nadmorski višini približno 1.500 metrov treščil po 18 in ne po 8 minutah padanja. Preživelih ni.

Največ žrtev iz Nemčije in Španije, na dan prihajajo prva imena

Za zdaj je znano, da je bilo na krovu 144 potnikov in šest članov posadke. Neuradno je 72 žrtev iz Nemčije, od 35 do 49 iz Španije, med potniki naj bi bili najmanj trije Britanci in trije Kazahstanci, najmanj dva Američana, dva Avstralca, dva državljana Bosne in Hercegovine ter dva Japonca. Med žrtvami naj bi bili tudi državljani Argentine, Belgije, Danske, Irana, Izraela, Kolumbije, Maroka, Mehike, Nizozemske in Turčije. Mogoče je, da so imeli posamezni potniki dvojna državljanstva. Iz našega ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da za zdaj ni znamenj, da bi bili na krovu tudi Slovenci, a še čakajo uradne informacije o seznamu potnikov. Mediji že navajajo nekatera imena in ostale podrobnosti potnikov. Med žrtvami sta tako bila nemška operna pevca Oleg Bryjak in Maria Radner, ki sta se vračala domov z gostovanja v predstavi v barcelonski operi. Radnerjevo sta spremljala mož in otrok, ki je bil eden od dveh najmlajših žrtev tragedije. Drugi dojenček je bil na letalu skupaj z mamo, ki je bila v Španiji na pogrebu sorodnika. Poročali smo že o skupini 16 nemških dijakov, starih 15 in 16 let, z dvema učiteljema, ki so se vračali s šolske izmenjave. Ena od dijakinj bi skoraj zamudila let, saj je pri družini, ki jo je gostila, pozabila potni list. Na ponesrečenem letalu bi morali biti tudi člani enega od švedskih nogometnih klubov, ki so trenirali v Kataloniji, a so v zadnjem trenutku spremenili načrte.

Bo poškodovana črna skrinjica ponudila kakšen odgovor?

Vsi, ki so že obiskali prizorišče strmoglavljenja letala, med njimi tudi nemška zunanji in prometni minister Frank-Walter Steinemeier in Alexander Dobrindt, pričujejo o grozljivih podobah. Preiskovalci so za zdaj našli eno od dveh črnih skrinjic, ki bo, kljub temu, da je poškodovana, verjetno ponudila nekaj odgovorov na vprašanje, kaj se je dogajalo v zraku. Gre za zapisovalnik zvoka v pilotski kabini, ki je že na analizi v Parizu. Drugo črno skrinjico, zapisovalnik podatkov o letenju, še iščejo. Koristne informacije bi utegnil imeti tudi pilot lovca francoske vojske, ki je po pojasnilih francoske ministrice za promet Segolene Royal poletel na pomoč letalu, potem ko je kontrola zračnega prometa izgubila stik s posadko. Da ta ni poslala klica v sili, sproža številna ugibanja.

O možnih vzrokih nesreče poročajo različni mediji, največkrat omenjajo tehnične težave. Iz nemškega nacionalnega letalskega prevoznika Lufthansa, ki je lastnik družbe Germanwings, so sporočili, da je bilo letalo, ki je bilo staro 24 let, redno servisirano. Zaradi okvare lopute prednjega kolesa je bilo sicer v ponedeljek ves dan prizemljeno, a pristojni so zatrdili, da so težavo odpravili.

Minuta molka in zastave na pol droga v spomin na umrle v tragediji

Zaposleni v Lufthansi in njenih hčerinskih družbah, tudi v Germanwings, so se danes ob uri, ko je letalo včeraj izginilo z radarjev, z minuto molka spomnili žrtev nesreče. Obstali so tudi številni potniki na nemških letališčih. Umrlih so se z minuto molka spomnili tudi v uradu nemške kanclerke. Opoldne so imeli minuto molka tudi v Španiji, kjer danes, tako kot v Nemčiji, zastave visijo na pol droga. Španske oblasti so razglasile tudi tridnevno žalovanje.

Papež moli za žrtve in zagotavlja molitev bližino svojcem

Po tragediji, ki je pretresla Evropo, iz vseh strani prihajajo izrazi sočutja in podpore. Novico o nesreči je z globoko žalostjo sprejel tudi papež Frančišek, kar je v telegramu škofu francoskega mesta Digne, ki leži v bližini kraja nesreče, napisal vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Sveti oče žaluje skupaj z družinami žrtev, med katerimi so tudi otroci, in jim zagotavlja svojo duhovno bližino. Papež moli za umrle in jih izroča Božjemu usmiljenju, da bi jih Nebeški Oče pozdravil v svojem bivališču miru in luči. Solidarnost izreka tudi ostalim, ki jih je prizadela tragedija, zahvaljuje se reševalnim službam, ki v težkih razmerah preiskujejo kraj strmoglavljenja letala. Gospoda prosi, naj vsem podeli moč in tolažbo ter nanje kliče Božji blagoslov.

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...