Neapelj - italijansko Napoli
Papež Frančišek tudi v Neaplju po sledeh sv. Janeza Pavla II.
Cerkev po svetu | 21.03.2015, 06:42
V pripravi na sobotni pastoralni obisk svetega očeta v Pompejih in Neaplju so sodelavci Radia Vatikan predstavili tudi kraje, ki jih bo papež najprej obiskal v Neaplju.
Prav tako kot Pompeji bo tudi Neapelj deležen četrtega obiska Petrovega naslednika – papež Janez Pavel II. se je tja odpravil oktobra 1979 in novembra 1990, Benedikt XVI. pa oktobra 2007.
Prva postaja v Neaplju: mestna četrt Scampia
Po molitvi in kratkem srečanju v Marijinem svetišču v Pompejih se bo papež Frančišek odpravil proti Neaplju. Najprej se bo srečal s stanovalci četrti-predmestja Scampia, ki je na severu mesta. Gre za predel, ki je bil v 70-ih letih prejšnjega stoletja načrtovan kot novo okolje s stanovanjskimi bloki in zelenimi površinami za mnoge družine. Vendar pa ga danes zaradi različnih vzrokov mnogi imenujejo 'geto'. Scampia ima eno najvšjih stopenj brezposelnosti v Italiji – namreč kar med 50 in 75% aktivnega prebivalstva. V enem od člankov, objavljenih v letu 2012, je zapisano, da je v Scampii institucija, ki je najbolj prisotna, kamora, z dobrimi 76%. To je še dodaten razlog, da je še bolj pomenljiva prisotnost Cerkve, ki predstavlja v tej četrti novo upanje in možnosti, predvsem za mlade. Znamenja upanja prihajajo iz štirih župnij, ki medsebojno sodelujejo na področju pastorale. Zahvaljujoč duhovnikom in mnogim prostovoljcem, se mladi lahko vključijo v različne aktivnosti, ki jim omogočajo koristno uporabiti svoj čas ter vzgajajo k spoštovanju sočloveka, solidarnosti in predvsem k razmišljanju.
'Zapuščina' papeža Janeza Pavla II: »Nikoli se ne uklonite zlu, nikoli.«
»Nikoli se ne uklonite zlu, nikoli.« S temi besedami je prebivalce Scampie 10. novembra 1990 nagovoril papež Janez Pavel II. Njegov pastoralni obisk je predstavljal najpomembnejši trenutek upanja za socialno in moralno rešitev četrti, njegov takratni nagovor pa odmeva še danes. Velja za avtentičen program, kateremu morajo mnogi ljudje dobre volje, ki živijo tudi v Scampii, slediti in predlagati, da se ne bi uklonili logikam nepravičnosti. O pomenu obiska svetega očeta pred 25 leti pa govori tudi dejstvo, da so 14. novembra 2009 osrednji trg v Scampii, ki se je imenoval Trg velikih dogodkov, preimenovali v Trg Janeza Pavla II. Na tem mestu bo potekalo tudi sobotno srečanje papeža Frančiška s tamkajšnjim prebivalstvom.
Sveta maša v središču Neaplja
Ob 11. uri je na Trgu plebiscita v središču Neaplja na programu evharistično somaševanje. Gre za trg v mestnem jedru, ki s svojimi 25.000 m² velja za enega največjih trgov v Italiji in še danes gosti vse najpomembnejše dogodke v mestu.
Obisk in kosilo v največjem neapeljskem zaporu
Po sveti maši bo papež Frančišek obiskal zapor v mestni četrti Poggioreale, kjer bo kosil s skupino predstavnikov zapornikov. Gre za največji in nabolj znan neapeljski zapor, ki je od junija 2013 poimenovan po Giuseppeju Salviji. Bil je namestnik direktorja zapora in sicer leti 1976 in 1981, ko je bil umorjen po naročilu predstavnika nove kamore.
Tudi Janez Pavel II. je pred 25 leti obiskal zapornike med svojim obiskom v deželi Kampanja. V nagovoru jim je povedal, da si je zelo želel srečati z njimi ter jim ponoviti besede, ki bi jih izrekel tudi Jezus: »Pridite k meni vsi, ki se trudite in ste obremenjeni, in jaz vam bom dal, da se boste spočili... Učite se od mene, ker sem krotak in iz srca ponižen in našli boste počitek svojim dušam.« (Mt 11,28-29)
V ustanovi Poggioreale je približno 1600 zapornikov, Cerkev pa je tam prisotna preko 3 kaplanov, 3 redovnic, 3 stalnih diakonov, 35 prostovoljcev katehetov ter 25 prostovoljcev delavcev.
Vir: Radio Vatikan