
Afriški otrok
Unicef: Vsak peti okuženi z ebolo je otrok
Svet | 22.03.2015, 07:30
Vsak peti okuženi z ebolo v treh najhuje prizadetih afriških državah - Gvineji, Liberiji in Sierri Leone - je otrok. Unicef zato v svojem najnovejšem poročilu poudarja, da je treba preprečiti nove okužbe in vzpostaviti delovanje osnovnih življenjskih storitev.
Med več kot 24 tisoč okuženimi z virusom ebole je oziroma je bilo približno 5.000 otrok. Več kot 16.000 otrok je zaradi ebole izgubilo enega ali oba starša oziroma skrbnika. Za več kot devet milijonov otrok, ki živijo na najhuje prizadetih območjih, ebola ostaja grožnja. Ti otroci so oziroma so bili priča umiranju najbližjih in nepredstavljivemu trpljenju. Zaradi ebole je pet milijonov otrok prekinilo izobraževanje.
Unicefovo poročilo ob teh podatkih poudarja, da imajo lokalne skupnosti osrednjo vlogo pri izkoreninjenju ebole. Predstavlja tudi spodbudne trende varnega vedenja. V Liberiji, na primer, je 72 odstotkov ljudi prepričanih v boljšo oskrbo obolelih z virusom v posebnih centrih za zdravljenje ebole. Kot dodajajo v Unicefu, je to izjemno pomembno, saj so številne družine do nedavnega za obolele družinske člane same skrbele doma, s čimer se je okužba v lokalni skupnosti hitro širila.
Da izbruha ebole ne bo konec, dokler ne bodo preprečene nove okužbe in nadzorovani vsi stiki z obolelimi, so še opozorili v Unicefu. Prepričani so tudi, da bodo vlaganja v izboljšanje osnovne zdravstvene oskrbe v državah, ki jih je ebola najhuje prizadela, dolgoročno pripomogla k obvladovanju ostalih bolezni, kot so ošpice, pljučnica in diareja, ki so lahko smrtonosne za otroke. Poročilo poudarja, da je treba v prizadetih državah vzpostaviti osnovne življenjske storitve bolje kot pred izbruhom, kar bo imelo dolgoročne prednosti za otroke.