Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Ključna beseda meditacij letošnjega križevega pota v Koloseju je "varovati"

Svet | 17.03.2015, 12:32

Besedila za premišljevanje križevega pota, ki bo letos na veliki petek potekal v rimskem Koloseju, je na papeževo željo napisal Renato Corti, upokojeni škof Novare. Navdih je črpal iz homilije papeža Frančiška o svetem Jožefu, varuhu Marije in Jezusa. Ključna beseda bo zato »varovati«, kot je pojasnil za Radio Vatikan. »Ključna beseda v vseh meditacijah je varstvo, varovati. Prav posebej sem se spomnil tistega dela, v katerem je pravkar izvoljeni papež dejal, da je križ svetel vrh Božje ljubezni, ki nas varuje. Zdi se mi, da smo tudi mi poklicani biti varuhi ljubezni v odnosu do človeka.«

Varovanje, Božja beseda, evharistija, odpuščanje, družina

Škof Corti pove, da se je naslonil na svetega Pavla in njegove besede o Božji ljubezni in njenih razsežnostih. Besedo varstvo je zatem povezal z različnimi stvarnostmi: Božjo besedo, evharistijo in odpuščanjem. Posebej se je želel dotakniti družine. Prav tako si je prizadeval nakazati koristne smernice za cerkveno življenje ter opozoril na pojav v današnjih družbah, ki gre v nasprotno smer od varovanja. To je zlo, storjeno nad mladimi, zapuščenost revnih, pozaba stebrov, ki zagotavljajo mir, to so resnica, pravičnost, svoboda, ljubezen. V meditacijah je govora še o perečih temah današnjega sveta, kot so smrtna kazen, ki jo je treba ukiniti, mučenje, ki ga je prav tako treba preprečiti, nečloveški odnos do nedolžnih in ljudi, ki se jih barbarsko ubija, trgovina z ljudmi. A škof Corti želi spomniti tudi na izredno lepe izkušnje, ki prinašajo upanje, in kot primer navede misijonarke, ki se posvečajo otrokom vojakom in se trudijo povrniti jim njihovo dostojanstvo.

Evangelij je za človeka nekaj najboljšega

Na vprašanje, kako dojema krutost in nasilje, s katerima se ubija ljudi, škof Corti odgovori, da ta mednarodna situacija, tako težka in mračna glede prihodnosti, nas kristjane vodi v jasnejše razumevanje, da je »evangelij najboljši za človeka in da ni nič drugega, kar bi človeka ščitilo tako kot evangelij«. Srečati Kristusa je zelo velika sreča. Današnji čas je torej po škofovem prepričanju grozen, a vendarle svetel. Ovrednotiti je treba zagon in pogum kristjanov, ki na različnih koncih sveta dajejo svetel zgled pričevanja vere, vse do mučeništva. »To je čas, ki nam, ki živimo v Evropi, omogoča, da se prebudimo in rečemo: tu zapravljam nedeljo, v Afriki pa ljudje naredijo na tisoče kilometrov, da bi prišli k maši. Učimo se od njih,« zatrdi škof Corti.

Vstopiti v evangeljski prizor Jezusovega trpljenja

O meditacijah ob postajah križevega pota še pove, da si je želel predstavljati, kaj je Jezus premišljeval, ko je prehodil svojo pot trpljenja, besedo je poskušal dati njemu. »Gre za govor v prvi osebi ednine in tudi množine, ko z ''mi'' da besedo ljudem, ki jih sreča. V tej obliki, zelo kompaktni z dialogom, ni nič opisnega; vse je vključujoče, vživljajoče,« pojasni škof Corti in še doda, da je želel pomagati postaviti se v sam evangeljski prizor in postati njegov del, gledati Jezusa, tiste, ki so okoli njega, ter tako dati odmev vsemu dogajanju.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...