Nadškof Zenari: Skrajneži kristjane uporabljajo kot živi ščit
Svet | 12.03.2015, 16:35
Večkrat smo že poročali, da so tarča Islamske države v Iraku in Siriji številne manjšine. Na severu Sirije v bližini meje s Turčijo so džihadisti konec februarja ugrabili 250 kristjanov. V pogajanjih so nato pristali na njihovo izpustitev. Od začetka marca je znova svobodnih 19 kristjanov, odkupnina za vsakega od njih je znašala tisoč 500 evrov. Kaj je z ostalimi, je za agencijo AsiaNews in Radio Vatikan pojasnjeval apostolski nuncij v Damasku, nadškof Mario Zenari.
AsiaNews je pisala, da je nadškof Zenari najprej sporočil, da je 52 krščanskih družin, ki so jih prav tako ugrabili skrajneži, že na varnem in da zanje ni bilo treba plačati odkupnine. A kmalu je podatke popravil, nekaj družin je ostalo ujetih. "Pogajanja so se končala pred dnevi, dogovorjeno je bilo, da bi izpustitev 52 krščanskih družin izvedli po skupinah v petih dneh. A zadnji trije avtobusi so padli v zasedo, Islamska država je nato zajela še nekaj dodatnih talcev," je nadškof Zenari pojasnil za Radio Vatikan. Zdaj bodo verjetno sledila nova pogajanja. "Nisem povsem na tekočem, kako se bodo razpletla ta pogajanja. Želim verjeti, da bo zmagal razum." Apostolski nuncij v Damasku je ocenil, da je položaj zdaj še bolj zapleten, a za AsiaNews je dodal, da ga ni mogoče primerjati s pokolom Koptov v Libiji. Kristjane, ki so jih ugrabili na severu Sirije, želijo džihadisti uporabiti kot živi ščit ob napadih kurdskih borcev. Kot je še poudaril nadškof Zenari, se to ne dogaja prvič.
Razmere še otežuje državljanska vojna v Siriji, ki ji ni videti konca. "V zadnjih tednih se je konflikt zaostril, tudi tu, v Damasku. V nekaj dneh bo Sirija vstopila že v četrto leto notranjih spopadov. Sprte strani stojijo vsaka na svojem bregu, vsak klic po končanju nasilja naleti na gluha ušesa." Apostolski nuncij v Damasku je prepričan, da je treba predvsem ustaviti dotok skrajnežev v Sirijo.