Molitev v radijski kapeli
Molitveni nameni za mesec marec
Svet | 02.03.2015, 14:04
Da bi znanstveniki z raziskovalnim delom iskali največje dobro za celotno človeško osebo.
Tako se glasi splošni molitveni namen za mesec marec. O povezanosti raziskovanja na znanstvenem področju s temeljnimi vrednotami je papež Frančišek med drugim spregovoril v homiliji, ki jo je v njegovem imenu 28. junija 2014 prebral milanski nadškof, kardinal Angelo Scola. In sicer med sveto mašo, ki jo je daroval ob 50. obletnici ustanovitve Fakultete za medicino in kirurgijo pri katoliški univerzi v Rimu. »Brez zvestobe našim koreninam naša družba ne gre naprej. Lahko napreduje v tehnologiji, toda ne gre nasproti celostnemu napredku vsega človeka in vseh ljudi.« V takratni homiliji je bila poudarjena Božja zvestoba, ki »nas uči, da sprejmemo življenje kot dogodek njegove ljubezni, in nam dopusti, da bi pričevali o tej ljubezni bratom v ponižnem in krotkem služenju.« Prav takšno služenje zdravniki in zdravstveno osebje udejanjajo, kadar bolnim s svojo sposobnostjo in strokovnostjo prinašajo kanček ljubezni Kristusovega srca. To je vrednota, katero mora poudarjati katoliška univerza. In sicer tako, da »povezuje znanstveno raziskovanje, osvetljeno z vero, s pripravo kvalificiranih krščanskih strokovnjakov«.
Od Galileja dalje si znanost in vera v očeh javnosti stojita nasproti, neprestano v vojni za prvo mesto. Kristjani smo poklicani, da delamo za spravo na tem področju, saj vemo, da vera in znanost ne le moreta bivati skupaj, temveč druga drugo podpirata. Če je znanost preveč zaslepljena s tehnično učinkovitostjo in zanemari presežno, ji misel oslabi, morala postane ohlapna in zabriše temeljne človeške vrednote.
Molitveni namen za evangelizacijo ta mesec je: Da bi vedno priznavali enkratno vlogo žena in njihov prispevek k življenju Cerkve. Papež Frančišek v apostolski spodbudi Veselje evangelija pravi: »Cerkev priznava nepogrešljiv prispevek, ki ga daje žena v družbi s tenkočutnostjo, intuicijo in značajskimi zmožnostmi, ki so navadno značilnejše za žene kakor za može. Na primer posebna ženska pozornost do drugih, ki se izraža posebej, tudi če ne izključno, v materinstvu. Z veseljem vidim, kako številne žene skupaj z duhovniki delijo pastoralne odgovornosti, dajejo svoj prispevek k spremljanju posameznikov, družin ali skupin in dajejo nove pobude za teološko premišljevanje. Toda še je treba razširiti prostor za učinkovito žensko navzočnost v Cerkvi. Kajti 'ženski genij je nepogrešljiv v vseh izraznih oblikah družbenega življenja. Zato mora biti navzočnost žena zajamčena tudi na področju dela', prav tako tudi na različnih mestih, kjer sprejemajo pomembne odločitve tako v Cerkvi kot v družbenih strukturah.«
Slovenski namen pa nas v mesecu marcu vabi k molitvi, da bi vsi, ki smo krščeni, posebej pa tisti, ki so se odločili za Bogu posvečeno življenje, uspešno premagovali skušnjave telesnosti in posvetnosti. V vsakem, tudi redovniškem in duhovniškem, življenju, pride do spopada dveh poti odrešenja: njegove, ki vodi v povezovanje z drugimi, in diabolične, ki vodi v to, da se od njih razlikujemo z bogastvom, častjo in nadutostjo. Dana nam je možnost zmage ali padca, glede na to, ali skušnjave živimo z Duhom Sina, ki vse prejema v dar in daruje, ali z duhom starega Adama, ki hoče vse ugrabiti. Pot Boga, ki je ljubezen in delitev, je nasprotna Satanovi, ki je sebičnost in razdor. To notranje nasprotovanje teče skozi srce vsakega izmed nas. Jezus skušnjave premaga tako, da je poslušen Očetovi Besedi. On skupaj z nami, če mu dovolimo, bije vsakodnevni boj in nas uči živeti lastno omejenost. V njem in z močjo njegove besede lahko premagujemo vse skušnjave in hodimo za njim, da bi ga spoznali in vzljubili vsi bratje in sestre, kar jih je Bog ustvaril.
Vir: Radio Vatikan