Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Smer Slovenski smučarski muzej Tržič (foto: trziski-muzej.si)
Smer Slovenski smučarski muzej Tržič

Od kdaj smučamo?

Slovenija | 10.02.2015, 14:26 Nataša Ličen

Smučanje sta v naš prostor, čez mejo, v Tržič, konec 19. stoletja prinesla Avstro-ogrska vojaka. Služila sta v tamkajšnji vojski, kjer je bilo smučanje že razvito v sklopu vojaške tehnike, šele potem se je začelo razvijati tudi rekreativno smučanje. Tržičani so to hitro prevzeli, verjetno zaradi snega in hribovitega okolja, zelo hitro so se naučili tudi izdelovanja smuči. Zanimivo je tudi, da se je v Tržiču začelo smučanje razvijati prav med Slovenci. Nekoliko zgodnejši je drug zimski šport, to je sankanje, s katerim pa so se ukvarjali predvsem Nemci. Smučanje pa je bila bolj slovenska dejavnost. Zelo se je ob tem razvijala tudi obrt, povezana z okovjem, je razlagal v pogovoru za Radio Ognjišče, kustos Tržiškega muzeja, etnolog dr. Bojan Knific.

Dr. Bojan Knific: »Pred časom smo dobili bogato zbirko smučarske opreme, smuči in ostalega, ki jih je dolga leta zbiral Aleš Guček, in so bile razstavljene že po več koncih v Sloveniji. Želel pa si je, da bi bila zbirka nekje postavljena in predstavljena stalno. V tržiškem muzeju smo predstavitvi smučarske dediščine namenili dva srednje velika prostora, kjer predstavljamo razvoj smučanja v svetu, začetke v Aziji, potem naprej v Skandinaviji in posebej še slovensko področje. Vemo, da se smučanje ni začelo razvijati kot šport in rekreacija, ampak so si s smučanjem ljudje pomagali pri premagovanju ovir. Zelo je zanimivo, da smo Slovenci v tem srednjeevropskem prostoru posebni, ker imamo najstarejšo omembo smučanja, na Blokah, že Valvasor je pisal o tem, da so s smučmi vozili tudi pogrebce in tako naprej. Pomembno mesto v zgodovini slovenskega smučanja imamo tudi Tržičani. Ljudje se najbolj spomnijo Bojana Križaja, a že pred njim so bili v smučanju pomembni Tržičani, imamo recimo edinega smučarskega skakalca, Jožeta Šlibarja, ki je sredi 20. stoletja postavil rekord v dolžini skoka, 141 metrov, in še nekaj takšnih zanimivih stvari. Tudi reševalna služba se je v Tržiču zgodaj in zelo intenzivno razvijala in se še vedno, ter je zgled mnogim.«

Smer proti Tržiškemu muzeju na ogled razstave o razvoju smučanja
Smer proti Tržiškemu muzeju na ogled razstave o razvoju smučanja © trziski-muzej.si

Povabljeni k ogledu smučarske zbirke v Tržiškem muzeju, ki prikazuje razvoj smučanja od začetkov do sodobnosti. Predstavljene so smuči, oprema, izdelava smuči na star način in lokalna »smučarija«. Posebno mesto na razstavi imajo slovenski šampioni alpskega smučanja.

Vabilo k dogodku
Vabilo k dogodku © trziski-muzej.si

Slovenija, Oddaje
Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona) Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona)

Papež Leon XIV. že na prvi "izlet" #video

Novi papež Leon XIV. je danes v Sikstinski kapeli že daroval mašo za kardinale. V nedeljo bo ob 12. uri z verniki na Trgu svetega Petra molil opoldansko molitev Raduj se Kraljica, v ponedeljek ...

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...