Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović

Na Škotskem srečanje Komisije Pravičnost in mir Evropa

Svet | 01.03.2015, 15:52

Glasgow na Škotskem je ta konec tedna gostil srečanje Komisije Pravičnost in mir Evropa, ki združuje več kot 30 nacionalnih komisij. Člani gostujoče so ostalim udeležencem predstavili domače družbene razmere. Srečanje pa je minilo tudi v znamenju multikulturalizma, socialne vključenosti najbolj šibkih družbenih skupin v Evropi, vojne v Ukrajini in prizadevanjih za mir. Udeleženci so ga sklenili s sveto mašo za mir, somaševanje je vodil predsednik škotske Komisije Pravičnost in mir Peter Moran.

Kljub precej dobremu ekonomskemu položaju se tudi Škotska sooča z različnimi težavami. Člani domače komisije so posebej poudarili problem velikega razkoraka med izredno bogatimi in revnimi ljudmi. Prav tako so opozorili na problem sorazmerno težkega dostopa revnih do socialne pomoči, na katero morajo zaradi zapletenih administrativnih ovir čakati tudi več kot eno leto.

Drugi problem, s katerim se sooča Škotska, je povezan z jedrskim orožjem. Velika Britanija velja za jedrsko velesilo in velik del svojega jedrskega arzenala hrani v zalivu Gear Lech v bližini Glasgowa. Kljub temu, da je britanska vlada izrecno dejala, da jedrskega orožja ne želi uporabiti, pa ga ima in ga razvija z zelo jasnim namenom - za zastraševanje potencialnih nasprotnikov. Člani škotske Komisije Pravičnost in mir so v zadnjih tridesetih letih organizirali številne proteste pred to vojaško bazo, tamkajšnja škofovska konferenca je na njihov predlog v uradni izjavi razglasila, da je nemoralna tako uporaba jedrskega orožja kot tudi uporaba tega orožja v zastraševalne namene.

Tretji izziv s katerim se sooča približno katoliška skupnost na Škotskem, ki šteje približno 600.000 ljudi, je povezan z delovanjem posebnega centra za nezakonite pribežnike, ki čakajo na izgon v matične države. Čeprav je smiselno, da se nezakonito naseljene tujce vrne, nastopi velik problem, kadar jim v domačih državah grozi kršenje človekovih pravic in zapor. Prav tako so velik problem otroci imigrantov, rojenih na Škotskem, ki nenadoma zamenjajo šolske klopi za begunski center. Zato so člani tamkajšnje komisije organizirali številne proteste in družbene akcije za vzpostavitev bolj humanih pogojev in pravičnih razmer za tujce.

Velike medijske pozornosti je bil deležen lanski referendum o neodvisnosti Škotske. Udeležba je presegla 80 odstotkov, kar kaže, da je vprašanje odnosa med to regijo in centralno oblastjo v Londonu med prebivalci zelo občutljivo.

Škotska Komisija Pravičnost in mir je pri vseh teh izzivih zainteresirana za svobodo imigrantov, za zaprtje jedrskih vojaških ustanov in zmanjšanje revščine, ima pa deljena mnenja o neodvisnosti Škotske.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...