Evropska komisija razgrnila vizijo in ukrepe za uresničitev energetske unije
Svet | 25.02.2015, 16:02
Bruselj je v senci novih groženj Rusije z zaprtjem plinske pipe zaradi neplačanih računov Ukrajine razgrnil strategijo za energetsko unijo - vizijo in ukrepe za njeno uresničitev. Temeljni namen projekta je zmanjšanje energetske odvisnosti povezave od Rusije ter zagotovitev zanesljive in cenovno dostopne energije vsakemu Evropejcu, ki zdaj za plin in elektriko plačuje precej več kot Američan.
Evropska unija je največja uvoznica energije na svetu, saj uvozi 53 odstotkov energije v vrednosti približno 400 milijard evrov na leto. Šest članic - Bolgarija, Estonija, Finska, Latvija, Litva in Slovaška - je za ves uvoz plina odvisnih od enega samega zunanjega dobavitelja, Rusije.
Enoten energetski trg je po navedbah Bruslja med drugim nujen tudi zato, ker zaradi staranja infrastrukture, slabo integriranih trgov in neusklajenih politik evropski porabniki, gospodinjstva in podjetja ne uživajo koristi - večje izbire ali nižjih cen energije. Veleprodajne cene električne energije v Evropi so za 30 odstotkov višje kot v ZDA, veleprodajne cene plina za več kot 100 odstotkov.
Z energetsko unijo naj bi prost pretok energije postal peta temeljna svoboščina - za prostim pretokom blaga, storitev in kapitala ter prostim gibanjem oseb. "Predolgo je bila energija izvzeta iz temeljnih svoboščin naše unije. Trenutni dogodki kažejo, koliko je na kocki. Mnogo Evropejcev se boji, da ne bodo mogli greti svojih domov," je poudaril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. "To je brez dvoma najambicioznejši energetski projekt po vzpostavitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo," pa je ob sprejetju strategije ocenil podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, ki je pristojen za to področje.
Med cilje energetske unije je Bruselj postavil solidarnost in zaupanje, varno, vzdržno, konkurenčno in dostopno energijo za vsakega Evropejca, integracijo 28 različnih energetskih trgov v enega, boljši pregled nad sklepanjem energetskih sporazumov članic s tretjimi državami, boljšo energetsko povezanost Evrope, povečanje energetske učinkovitosti in prehod na trajno nizkoogljično družbo.
Med konkretnimi ukrepi, ki jih predvideva strategija, so nova zakonodaja za zagotovitev oskrbe z elektriko in plinom, povečanje financiranja osemindvajseterice za energijsko učinkovitost ali za nov energetski sveženj za obnovljivo energijo, letno poročanje o stanju energetske unije in krepitev Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev, ki ima sedež v Sloveniji.
"Strategija vključuje različne politike povezave, med njimi energijo, podnebje, promet, industrijo, raziskave in inovacije ter regionalno politiko," je še pojasnil Šefčovič. Kot je dodal, je zdaj treba poskrbeti le, da bodo zaveze iz dokumenta zaživele tudi v praksi.
Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je na družbenem omrežju Twitter ocenila, da je strategija za energetsko unijo ambiciozna ter obenem poudarila potrebo po čistih in energetsko učinkovitih vozilih.