Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup

Genocid nad kristjani na Bližnjem vzhodu?

Svet | 25.02.2015, 15:31

Manjšine so vse pogostejša tarča okrutnih napadov skrajnežev Islamske države. Potem ko je svet pretresel videoposnetek obglavljenja Koptov v Libiji, se zdaj sprašuje, kakšna usoda čaka kristjane, ugrabljene v Siriji. Medtem številni množično bežijo z nemirnih območij, vrstijo pa se pozivi k ukrepanju in zaščiti najranljivejših.

V mnogih predelih Bližnjega vzhoda prihaja do genocida nad kristjani, je prepričan kaldejski pomožni škof v Bagdadu. "To je najtemnejša ura človeštva. Položaj ostaja tragičen, saj Islamska država dela, kar želi. Deloma zato, ker je na svetu očitno veliko takšnih, ki skrajnežem pomagajo in so jim tudi prodali orožje." Po njegovem bi se morala mednarodna skupnost ustrezno odzvati, verjame, da bi lahko storila več, če bi le imela voljo. Kot dodaja, bi bilo treba ustaviti bombardiranja. "Potreben je dialog," še poudarja.

Da je najslabše predati se obupu, opozarja vodja Koptske Cerkve v Veliki Britaniji. Po njegovih besedah se kristjani z različnimi oblikami preganjanja soočamo že dva tisoč let, po Božji milosti smo obstali. Obglavljenje 21 kristjanov v Libiji je po njegovem priložnost za razmislek o naši vlogi na tem svetu. "Še naprej pričujmo z Božjo navzočnostjo v svojih življenjih in svojo navzočnostjo v Njegovi luči," je dejal za angleško oddajo Radia Vatikan. Da omenjeni poboj ni le sprožil vala strahu pred džihadisti, ampak mnoge kristjane utrdil v njihovi veri, meni brat dveh umorjenih v Libiji. Tik pred smrtjo so namreč izpovedali svojo vero, ko so klicali Jezusovo ime. Vsako leto 15. februarja se jih bo Koptska Cerkev spominjala kot mučencev.

Razsežnost trpljenja na povsem človeški ravni zbližuje tako kristjane kot muslimane. To ugotavlja kaldejski patriarh. V pogovoru za agencijo Zenit je povedal, da so po letih prelivanja krvi prebivalci Iraka, kjer nasilje prav tako še ni povsem potihnilo, stopili skupaj. Opozoril je tudi, da so grožnje skrajnežev Islamske države, kako bodo razširili nadzor v Libiji in da je nato na vrsti Rim, le past. Italijo je pozval, naj se upre skušnjavi vojaške operacije.

Medtem ostaja negotova usoda najmanj 150 kristjanov, ki so jih skrajneži Islamske države ugrabili na severovzhodu Sirije. Predstavnik mednarodne katoliške človekoljubne organizacije Cerkev v stiski je prepričan, da sta v ozadju dva razloga. Prvi je, da so vasi, ki so jih napadli, strateškega pomena. Drugi razlog je verski. Da so kristjani tarča džihadistov, ker ne delijo istega verskega prepričanja, po njegovem dokazujejo tudi požigi cerkva. Zaradi zadnjih napadov svoje domove na tem območju že zapustilo najmanj 3 tisoč družin.

Svet, Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...