Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Zdravstveni center v Rwisabiju v Burundiju (foto: Mojca Urh)
Zdravstveni center v Rwisabiju v Burundiju

Univerzalna zdravstvena oskrba za boj proti neenakosti?

Svet | 14.02.2015, 06:30

Zaradi odsotnosti univerzalnega dostopa do zdravstvene oskrbe vsako leto 100 milijonov ljudi po svetu pade pod prag revščine. Tako kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije. Njena direktorica Margaret Chan je zato univerzalno dostopnost zdravstvene oskrbe označila za ključno orožje v boju proti neenakosti.

Številne v težke razmere pahne plačilo stroškov zdravstvenih storitev, ki jih potrebujejo. Približno 150 milijonov ljudi, ki uporabljajo zdravstvene storitve, je vsako leto podvrženo finančni katastrofi. Vsaj milijarda svetovnega prebivalstva vsako leto trpi, ker ne more priti do zdravstvene oskrbe, ki jo potrebuje. Države, kot so ZDA in Kitajska, se hkrati spoprijemajo še s tem, kako zdravstveno oskrbo zagotoviti vsem državljanom.

Univerzalna zdravstvena oskrba je močan, učinkovit in dobro voden zdravstveni sistem, ki vključuje cenovno dostopnost, dostop do ključnih zdravil in tehnologij, kot tudi zadostno število zdravstvenih delavcev. Takšna je definicija, ki jo je oblikovala Svetovna zdravstvena organizacija. Določa jo tudi kot cilj, ki bo vsem ljudem zagotovil potrebne zdravstvene storitve, ne da bi morali zaradi plačila zanje trpeti stisko.

Da je univerzalna zdravstvena oskrba najvišji izraz pravičnosti, meni Chanova. A obenem poudarja, da zdravstveni sistemi ne bodo avtomatično gravitirali k večji pravičnosti ali se naravno razvijali k univerzalni pokritosti. Vse to po njenih besedah zahteva preudarne politične odločitve. Veselilo bi jo, če bi v času, ko politike v številnih sektorjih dejansko povečujejo socialne neenakosti, zdravje svet vodilo v večjo pravičnost. Ob tem je pohvalila univerzalno zdravstveno zavarovanje, ki ga je nedavno uvedel Singapur in zagotavlja skoraj tri milijarde dolarjev subvencij za pomoč starejšim in ljudem z nižjimi prihodki.

Svet
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...