Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Nigerija (foto: ARO)
Nigerija

Multinacionalne sile za boj proti Boko Haramu bodo štele 8700 mož

Svet | 10.02.2015, 12:35

Nigerija in njene štiri sosede bodo oblikovale multinacionalne sile v boju proti islamistični skupini Boko Haram. Štele bodo 8 tisoč 700 vojakov, policistov in civilnega osebja. Nigrski parlament je že odobril odločitev o napotitvi svojih enot na konfliktno območje - soglasno je odločil, da bo tja poslal približno 750 vojakov.

Pripadniki Boko Harama že šest let sejejo nasilje predvsem na severovzhodu Nigerije. Islamisti so prevzeli nadzor nad večjim delom ozemlja, v konfliktu je bilo ubitih vek kot 13 tisoč ljudi. V zadnjem času stopnjujejo napade, širijo jih tudi v bližnje države. Tarča skrajnežev je predvsem Kamerun, v zadnjih dneh tudi Niger, kamor se je pred nasiljem do zdaj zateklo na tisoče ljudi. "Če se bodo sosede organizirale in s pomočjo nigerijske vojske posredovale, je morda neka možnost, da to gibanje ustavijo," meni profesor na ljubljanski fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila, čeprav so afriške združene sile po njegovih besedah običajno manj učinkovite.

Kot je še pojasnil za naš radio, se Zahod zelo težko odloči za posredovanja na črni celini. "Če ima Zahodna Evropa problem v Ukrajini, če ima ZDA deloma problem v Ukrajini, ima velike probleme v Afganistanu in Iraku, tam z odpravljanjem nove tvorbe, ki se imenuje Islamska država. Ob vsem tem se nihče nima časa ukvarjati z Afriko. Afrika je bila vedno na stranskem tiru, tudi ko je prihajalo do pobojev neprimerno večjih razsežnosti." Ob tem je Ferfila omenil Ruando, Sudan, Južni Sudan, Somalijo, Srednjeafriško republiko in tudi trenja v Libiji.

Središče vstaje Boko Harama je le še eno krizno žarišče, pozornost je pritegnilo zaradi morebitnih povezav z Islamsko državo. "Gre za skupini, ki sta povezani prek Al Kaide in delujeta s podobnimi metodami, čeprav je Boko Haram še bolj nasilna in bolj množično pobija lastno prebivalstvo, obe pa ugrabljata otroke, zlorabljata ženske …"

Ferfila je še opozoril, da se danes nikjer po svetu tako intenzivno ne soočata katoliška in muslimanska vera. Spomnil je, da le še jug Afrike ni islamiziran, in dodal, da se bo ta proces nadaljeval, tudi če bo Boko Haram ustavljen. "Morda je vzporedno s tem, da Afrika danes ni le torišče verskih konfliktov, tudi Kitajska se tu sooča z Evropo in ZDA v smislu ekonomskih interesov." Afrika je, tako Ferfila, še edina nedotaknjena celina, kjer vsakdo skuša dobiti svoj del na različnih področjih.

Svet
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...