Duhovniki
Kardinal Stella, prefekt Kongregacije za kler, o duhovnikih: Kot letala
Svet | 26.01.2015, 19:45
Duhovniki so kot letala: da obstajajo, se zavemo takrat, ko padejo, medtem ko jih velika večina leti, ne da bi bila deležna pozornosti. Primerjavo med duhovniki in letali je izrekel prefekt Kongregacije za kler, kardinal Beniamino Stella, besede pa so sicer bile prvič slišane iz ust papeža Frančiška.
Duhovnik: skrb za notranje življenje in skrb za Božje ljudstvo
Kardinal Stella je za vatikanski častnik L'Osservatore Romano spregovoril o identiteti duhovnika, ki jo lahko razberemo iz učenja papeža Frančiška. Po eni strani je to »duhovnik z močno duhovnostjo in osebno disciplino, ki moli ter zvesto in načrtno skrbi za svoje notranje življenje«. Po drugi strani pa je nekdo, ki »živi sredi Božjega ljudstva«; je »pastir, ki je z vsem srcem del življenja svoje skupnosti«. Po kardinalovih beseda nič od tega ni novost. Papež Frančišek je takšno duhovnikovo identiteto večkrat postavil v ospredje s številnimi podobami in simboli. S tem so zahteve, ki se nanašajo na duhovniški stan, stopile v ospredju, tako glede duhovnikove skrbi za lastno identiteto kot glede bližine in služenja Božjemu ljudstvu.
Mnogi ''letijo'' neopaženi
To, da so duhovniki kot letala, ki pridejo v novice samo takrat, ko padejo, medtem ko jih veliko drugih leti po zraku, je papež Frančišek rekel rimski kuriji. Kardinal Stella dodaja, da je papeževa primerjava zares izjemna. Res je namreč, da se o duhovnikih govori samo takrat, ko ''padejo'', a o tisočih letalih, ki letajo, se ne pove ničesar. Ko pa pride do neke drame, takrat se o njem govori, takoj je škandal. Po prefektovem mnenju, so bile te papeževe besede »velika hvala množici duhovnikov, ki delajo s predanostjo in zavzetostjo, zvesti duhovnemu življenju in lastnemu poslanstvu«. Papež je vedno govoril z veliko vljudnostjo, s spoštovanjem in z eleganco o življenju duhovnikov. Seveda je zahteven in strog, a njegovega sočutja in človečnosti do sodelavcev v škofovstvu ni mogoče zanikati. Nihče ne more dvomiti o papeževem velikem srcu, predvsem do številnih duhovnikov, ki ''letijo'', ne da bi bili opaženi, ne da bi pritegovali pozornost, in so moč krščanskih skupnosti, zatrjuje kardinal Stella.
Duhovnik sredi Božjega ljudstva ni nikoli nepomemben
Dotakne se tudi mnogih primerov duhovnikov, ki na nekaterih koncih sveta s ceno lastnega življenja plačujejo svoje evangeljsko pričevanje. Uboji duhovnikov nam po kardinalovem prepričanju govorijo o neizpodbitnem dejstvu: duhovnik sredi Božjega ljudstva ni nikoli nepomemben. Njegov lik ima težo, povzroča nelagodje, je pričevalec, kar pri nasilnežih lahko izzove reakcije, ki pogosto potem privedejo do tragičnih dogodkov. Spomin na mnoge duhovnike, ki so žrtvovali svoje življenje, nam mora biti zelo ljub. Njihovo mučeništvo nas spodbuja k »resnemu zavzemanju, da bi duhovnik lahko v družbi bil vedno sol zemlje in luč sveta, da bi njegova navzočnost vedno bila znamenje evangelija, ki trka na vrata vesti ter vabi k spreobrnjenju in zvestobi«. Pomembno je, da duhovnik čuti podporo skupnosti, čuti naklonjenost, spremljanje in bratsko prijateljstvo.
Duhovnik kot majhna bakla v shirani družbi
Kardinal Stella spregovori o vplivu sekularizacije na duhovniške poklice. Po eni strani je sekularizacija zares privedla do oddaljevanja od krščanskega življenja. Po drugi strani pa vidimo, da se ravno sredi tega popuščanja v srcu mnogih oseb rojevajo duhovne potrebe. Bog, ki ''izgine'' kot vidna in javna navzočnost, v sekulariziranih družbah bolj govori v srcu in se pusti najti tistemu, ki ga išče. Kot pravi papež, Bog trka na vrata in prosi, da bi ga sprejeli. Sekularizacija je zares ustvarila osamljenost, krhkost, izolacijo, zamračenost, a Bog je navzoč sredi teh človeških izkušenj globoke negotovosti. Kardinal Stella izpostavi: »Duhovnik je poklican biti voditelj in podpora, biti majhna bakla, ki je v tej shirani družbi potrebna bolj kot kdajkoli prej. Škandali so nas res ponižali, a nas ne smejo oslabiti v naši duhovnem zavzetosti, molitvi, zadoščevanju in predvsem v jasnem darovanju nas samih drugim.«
V današnji družbi pomembni tudi verodostojni verniki laiki
Prefekt kongregacije za kler še poudari: »Nujno je skrbeti za človeške vidike osebnosti pri semeniščnikih, da rane in slabosti, ki so tipične za današnje mlade, ne postanejo ''smrtne'' v življenju duhovnika.« Če torej semeniščnik čuti, da ne zmore opravljati obveznosti poklica, ki je posebej zahteven, mora razmisliti o tem, ali ne bi bil prej odličen laik in bi lahko v Cerkvi služil skupnosti z življenjskim pričevanjem, ki je danes še posebej pomembno: biti zvesti v družini, šoli, službi, javnem življenju pomeni biti svetel svetilnik, ki močno poudarja navzočnost Boga v današnjem sekulariziranem svetu. Seveda potrebujemo duhovnike, pripomni kardinal Stella, a potrebujemo tudi vernike laike, ki se zavedajo svoje krščanske identitete in jo na verodostojen in privlačen način izražajo v okoljih vsakdanjega življenja.
Vir: Radio Vatikan