Papež Frančišek se je srečal s finsko ekumensko delegacijo
Svet | 22.01.2015, 19:36
"Dragi škofje, dragi prijatelji. Z veseljem vas pozdravljam ob vašem vsakoletnem ekumenskem romanju v Rim za praznik sv. Henrika, zavetnika vaše države. Letošnji dogodek se je pokazal kot pravo duhovno srečanje med katoličani ter luteranci in se kot takšen vpisal v tradicijo, ki traja že trideset let." S temi besedami je papež Frančišek nagovoril finsko ekumensko delegacijo, ki jo je danes dopoldne sprejel v avdienco.
Papež Frančišek je nadaljeval: "Sveti papež Janez Pavel II. je nagovoril člane prve finske ekumenske delegacije s temi besedami: "Dejstvo, da ste skupaj prišli sem, je pričevanje o pomembnosti prizadevanj za enost. Dejstvo, da molite skupaj, je pričevanje vaše vere, da se bo lahko samo z Božjo milostjo prišlo do enosti. Dejstvo, da ste skupaj izpovedali Vero, je pričevanje za edino skupno vero vsega krščanstva." V tistem trenutku so že bili za njimi prvi pomembni koraki ekumenske poti za polno in vidno enost kristjanov. Od takrat je bilo že mnogo storjenega, in sem prepričan, da bo še storjeno na Finskem, da bi "tisto delno občestvo, ki že obstaja med kristjani, raslo k polnemu občestvu v resnici in krščanski ljubezni (Janez Pavel II. Da bi bili eno 14).
Vaš obisk je med tednom molitve za enost kristjanov. Naše letošnje razmišljanje je osredotočeno na besede, ki jih je Jezus izrekel samarijanski pri vodnjaku: "Daj mi piti" (Jn 4,7). To nas spominja, da je Gospod sam vir vsake milosti in da njegovi darovi preoblikujejo tiste, ki jih prejmejo in jih napravijo za priče resničnega življenja, ki izhaja samo iz Kristusa. Evangelij nam nadalje pripoveduje, da so številni Samarijani verjeli v Jezusa po ženinem pričevanju (prim. Jn 4,39). Kakor ste opazili Vi, škof Vikström, lahko katoličani in luteranci storijo veliko skupnega za pričevanje o božjem usmiljenju v naših družbah. Skupno pričevanje kristjanov je še posebej potrebno zaradi nezaupanja, negotovosti, preganjanja in trpljenja številnih ljudi v današnjem svetu.
To skupno pričevanje lahko podpira in spodbuja napredovanje teološkega dialoga med Cerkvami. Skupna izjava glede nauka o opravičenju, ki je bila uradno podpisana pred nekaj več kot petnajstimi leti med Svetovno luteransko zvezo in katoliško Cerkvijo, lahko še naprej prinaša sadove sprave in sodelovanja. Z Dialogom na severu med luteranci in katoličani na Finskem ter na Švedskem o temi opravičenja v življenju Cerkve razmišljate o pomembnih vprašanjih, ki izhajajo iz te skupne izjave. Želimo si, da bo prišlo še do drugih sovpadanj ob pogovoru o pojmu Cerkve, ki je znamenje in orodje zveličanja, podarjenega v Jezusu Kristusu."
Papež Frančišek je svoj nagovor zaključil z besedami: "Molim, da bo vaš obisk Rima prispeval k utrjevanju že vrsto let dobrih ekumenskih povezav med luteranci in katoličani na Finskem. Naj Gospod pošlje nad nas Duha resnice in nas vodi k vedno večji krščanski ljubezni in enosti."
Vir: Radio Vatikan