Zmaga Grabar Kitarovićeve ni bila posebno presenečenje
Svet | 12.01.2015, 19:07
Zmaga kandidatke HDZ Kolinde Grabar Kitarović na nedeljskih predsedniških volitvah na Hrvaškem ni bila posebno presenečenje, je za STA ocenil slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk. Novoizvoljeni hrvaški predsednici je danes čestital njen slovenski kolega Borut Pahor, ki se je tudi zahvalil dosedanjem hrvaškem kolegu Ivu Josipoviću.
Pričakovali smo tesne izide nedeljskih volitev, ker na Hrvaškem obstajata dva močna politična bloka in je družba zelo polarizirana. Tudi spopad Grabar Kitarovićeve, ki predstavlja eno politično opcijo, in Josipovića, ki je na drugi strani političnega spektra, je pokazal, da je Hrvaška razdeljena približno na pol, je ocenil slovenski diplomat.
Meni, da je Grabar Kitarovićeva zmagala, ker je bila v televizijskih nastopih nekoliko odločnejša in je imela ustrezno podporo HDZ in njenih koalicijskih partnerk. "Bo pa zanimivo videti, kako bo potekala kohabitacija med desnosredinsko predsednico in levosredinsko vlado v zadnjem letu pred parlamentarnimi volitvami," je dejal.
Kot je dodal, se utegne rezultat na predsedniških volitvah v veliki meri izraziti tudi na parlamentarnih volitvah, odločilne pa bodo lahko nove stranke, ki se bodo prebile v hrvaški sabor.
Predsednica je na podlagi ustave tudi soustvarjalka hrvaške zunanje politike, pri kateri s prihodom Grabar Kitarovićeve ni treba pričakovati sprememb, dodaja. Spominja, da prihaja iz zveze Nato ter da ima zelo jasna politična stališča glede mednarodne politike, od krize v Ukrajini preko priznanja palestinske države do delovanja EU.
Pričakuje dobro sodelovanje med novo hrvaško predsednico in slovenskim predsednikom Pahorjem, ker oba veljata za zmerna politika z veliko mednarodnimi izkušnjami.
Na vprašanje, ali je pričakovati stopnjo zaupanja, kot je bila med Pahorjem kot premierjem in njegovo nekdanjo hrvaško kolegico Jadranko Kosor, je dejal, da "se pustimo presenetiti". Opozoril je na nedeljsko izjavo Grabar Kitarovićeve po objavi uradnih izidov volitev, da se bo Hrvaška bojevala za svoje interese, ker "Hrvaška ni regija, temveč je Hrvaška".
Predsednik Pahor je danes čestital Grabar Kitarovićevi in v telefonskem pogovoru izrazil tudi upanje za nadaljevanje zglednih medsosedskih odnosov. Poklical je tudi Josipovića in se mu zahvalil za odlično sodelovanje, so sporočili iz Pahorjevega urada.
V pogovoru z Josipovićem je Pahor izpostavil sogovornikov osebni prispevek za vzpostavitev in krepitev prijateljskih odnosov med narodoma in državama. Za to se mu je zahvalil v osebnem imenu in imenu slovenske države.
V pogovoru z novoizvoljeno hrvaško predsednico pa se je zavzel za čim tesnejše in iskreno medsebojno sodelovanje v prid obeh narodov in držav ter miru in varnosti širše v sosedstvu.
Grabar Kitarovićeva je Pahorja tudi povabila na svojo inavguracijo, ki bo 18. februarja, so še sporočili iz urada predsednika republike.
Zmagovalka nedeljskih volitev je po razglasitvi uradnih rezultatov med drugim dejala, da bo povabila sosednje države na pogovor o odprtih vprašanjih.
Ni pa zelo verjetno, da bi se nova hrvaška predsednica kot soustvarjalka hrvaške zunanje politike resneje spoprijela z reševanjem problema Ljubljanske banke, pa sta za STA ocenila hrvaški politični analitik Davor Gjenero in politolog Tihomir Cipek.
V slovensko-hrvaško odnosih je bilo od razglasitve neodvisnosti obeh držav obdobje najboljšega sodelovanja in največjega medsebojnega zaupanja v času premierja Pahorja in zmerno konservativne pragmatične hrvaške premierke Jadranke Kosor, spominja Gjenero.
Ocenjuje, da je sedaj Pahor kot predsednik države dobil zelo podobno kolegico, kot je bila Kosorjeva, saj tudi Grabar Kitarovićeva velja za zmerno in pragmatično političarko.
"Malo verjetno je, da bo sodelovanje predsednikov cvetelo, kot je med premierjema leta 2009, čeprav lahko proces Brdo dobi nov zagon. Pahor in Grabar Kitarovićeva sta nedvomno evroatlantsko usmerjena in naklonjena približevanju gonilnim silam EU," meni Gjenero.
Dodaja, da nista konfliktni osebi ter da ne bosta generirala novih dvostranskih problemov. Ocenjuje še, da je manj verjetno, da bi se lotila reševanja edinega preostalega resnega vprašanja med državama, posojil in depozitov LB.
Gjenero je za STA izpostavil, da je hrvaška zunanja ministrica v volilni noči jasno sporočila, da je hrvaška zunanja politika v pristojnosti vlade, ter pokazala, da soustvarjanju zunanje politike s predsednico države ne bo dajala velikega pomena.
Tudi politolog Cipek meni, da nova hrvaška predsednica ne bo vložila veliko energije v reševanje spora o LB, temveč da se bo bolj osredotočala na ustvarjanje boljšega položaja Hrvaške v EU in zvezi Nato. Po njegovem mnenju je velik del spora že urejen na sodiščih.
Za izjavo Grabar Kitarovićeve po volilni zmagi, da bo za hrvaško manjšino v sosednjih državah zahtevala enak status, kot jih imajo nacionalne manjšine na Hrvaškem, je ocenil, da je bila bolj usmerjena na Srbijo in Črno goro kot Slovenijo.
Hrvaška je dobila prvo žensko na čelu države, medtem ko je Josipović prvi hrvaški predsednik, ki mu ni uspelo dobiti dveh petletnih predsedniških mandatov, pa so izpostavljali hrvaški mediji. Novi list je ocenil, da je Grabar Kitarovićeva zasluženo zmagala in da je na volitvah odločila ideologija.
Josipović je izgubil volitve, ker je mislil, da se bo zgolj sprehodil proti novemu mandatu, in to je zanj velik neuspeh, je poudaril Jutarnji list. Večernji list pa meni, da je prava poraženka volitev levica in da izid nedeljskih volitev nedvomno kaže, da SDP na čelu z Zoranom Milanovićem nima nobene možnosti na prihodnjih parlamentarnih volitvah.
Nekdanja hrvaška zunanja ministrica je v drugem krogu predsedniških volitev v nedeljo zmagala s 50,7 odstotka glasov. Josipović jih je dobil 49,3 odstotka.