Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc

Turška vlada krščanski manjšini dovolila gradnjo cerkve

Svet | 09.01.2015, 23:42

Turška vlada je sirski krščanski manjšini prvič dovolila gradnjo nove cerkve na državnem zemljišču. Doslej armenski, sirski in latinski kristjani v Turčiji niso mogli graditi novih cerkva, lahko so obnavljali le stare. Odkar pa je na oblasti stranka predsednika Erdogana, se vedno bolj sprošča odnos med državo in vero, je za Radio Vatikan povedal izvedenec za ekumenizem duhovnik Nikolaus Wyrwoll, ki živi v Istanbulu.

Po Wyrwollovih besedah se napetost med krščanskimi skupnostmi in državo rahlja že 20 let. Armenski kristjani so lahko pred 18 leti zgradili novo cerkev. A pri gradnji nove cerkve sirskih kristjanov je novo to, da jim je zemljišče v Istanbulu na voljo dala država. Sirci so na vzhodu Turčije, kjer je pravzaprav domovina siropravoslavnih kristjanov, v zadnjih 20 letih, ko je na krmilu Erdogan, obnovili veliko svojih vaških cerkva. Razlog: iz Evrope se znova vrača vedno več siropravoslavnih kristjanov. Prav tako obnavljajo cerkve tudi druge krščanske skupnosti.

Da gradbeno dovoljenje v Turčiji ne preseneča, vidi Nikolaus Wyrwoll tudi po politiki Erdoganove stranke. V Turčiji ne vlada več ateistično in nacionalno omejevanje, ampak se vedno bolj odpira tudi za druge verske skupnosti. Cerkvam so vrnili veliko posesti in zemljišč, tudi katoliški Cerkvi latinskega obreda in redovnim skupnostim. Wyrwoll za pozitivno označuje tudi to, da država obnavlja cerkve in jih potem vzdržuje kot muzeje, obenem pa so krščanskim skupnostim na voljo za bogoslužje. Stroške ima torej država, korist pa kristjani.

Wyrwoll si želi takšno sprostitev tudi pri rimskokatoliški Cerkvi, ki jo v Turčiji imenujejo 'latinska'. Država je uradno še ni priznala kot versko skupnost. Wyrwoll meni, da je po lanskem obisku papeža Frančiška prišlo do razvoja v tej smeri, a je obenem grajal zadržanost katoličanov. Vlada je namreč po novem letu pripravila sprejem, ki so se ga udeležili vsi cerkveni voditelji, le katoliški škof ni prišel. Zato meni, da bi si morali katoličani bolj prizadevati za vzpostavljanje stikov z državo.

Svet, Cerkev po svetu
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...