Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup

Turška vlada krščanski manjšini dovolila gradnjo cerkve

Svet | 09.01.2015, 23:42

Turška vlada je sirski krščanski manjšini prvič dovolila gradnjo nove cerkve na državnem zemljišču. Doslej armenski, sirski in latinski kristjani v Turčiji niso mogli graditi novih cerkva, lahko so obnavljali le stare. Odkar pa je na oblasti stranka predsednika Erdogana, se vedno bolj sprošča odnos med državo in vero, je za Radio Vatikan povedal izvedenec za ekumenizem duhovnik Nikolaus Wyrwoll, ki živi v Istanbulu.

Po Wyrwollovih besedah se napetost med krščanskimi skupnostmi in državo rahlja že 20 let. Armenski kristjani so lahko pred 18 leti zgradili novo cerkev. A pri gradnji nove cerkve sirskih kristjanov je novo to, da jim je zemljišče v Istanbulu na voljo dala država. Sirci so na vzhodu Turčije, kjer je pravzaprav domovina siropravoslavnih kristjanov, v zadnjih 20 letih, ko je na krmilu Erdogan, obnovili veliko svojih vaških cerkva. Razlog: iz Evrope se znova vrača vedno več siropravoslavnih kristjanov. Prav tako obnavljajo cerkve tudi druge krščanske skupnosti.

Da gradbeno dovoljenje v Turčiji ne preseneča, vidi Nikolaus Wyrwoll tudi po politiki Erdoganove stranke. V Turčiji ne vlada več ateistično in nacionalno omejevanje, ampak se vedno bolj odpira tudi za druge verske skupnosti. Cerkvam so vrnili veliko posesti in zemljišč, tudi katoliški Cerkvi latinskega obreda in redovnim skupnostim. Wyrwoll za pozitivno označuje tudi to, da država obnavlja cerkve in jih potem vzdržuje kot muzeje, obenem pa so krščanskim skupnostim na voljo za bogoslužje. Stroške ima torej država, korist pa kristjani.

Wyrwoll si želi takšno sprostitev tudi pri rimskokatoliški Cerkvi, ki jo v Turčiji imenujejo 'latinska'. Država je uradno še ni priznala kot versko skupnost. Wyrwoll meni, da je po lanskem obisku papeža Frančiška prišlo do razvoja v tej smeri, a je obenem grajal zadržanost katoličanov. Vlada je namreč po novem letu pripravila sprejem, ki so se ga udeležili vsi cerkveni voditelji, le katoliški škof ni prišel. Zato meni, da bi si morali katoličani bolj prizadevati za vzpostavljanje stikov z državo.

Svet, Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...