Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Francois Hollande (foto: CTV/AFP)
Francois Hollande

Francija žaluje za žrtvami pokola na satirični tednik, iz sveta ogorčeni odzivi

Svet | 08.01.2015, 16:15

Francija žaluje. Zastave visijo na pol droga, državljani so se opoldne spomnili žrtev včerajšnjega pokola na satirični tednik Charlie Hebdo. Za kratek čas se je ustavil javni promet v Parizu, dvanajst ljudi, ki so izgubili življenje v streljanju, so z minuto molka med drugim počastili v šolah in številnih podjetjih. V Bruslju so se jim pridružili člani Evropske komisije in Evropskega parlamenta, drugod po svetu tako kot sinoči tudi danes pripravljajo različna zborovanja. Obenem se vrstijo ogorčeni odzivi. Dva storilca terorističnega dejanja sta še na begu, domnevno tretjega je policija priprla, prav tako je pridržanih več ljudi, povezanih z njimi.

Osumljena za napad, ki ju policija še išče, sta brata. Mlajši od njiju je že leta dobro znan protiteroristični policiji v Franciji, med drugim je bil član mreže, ki je zbirala in pošiljala islamske borce v Irak. Tudi starejši naj bi že imel opravke z možmi postave.

Že sinoči so se v več francoskih mestih na poziv sindikatov, medijev in političnih strank ljudje zbirali na ulicah in tako izražali solidarnost. Predsednik Francois Hollande je v nagovoru državljanom poudaril, da je bil to napad na vso republiko. "Republika je svoboda izražanja, republika je kultura, ustvarjanje, pluralizem, demokracija. To so bile tarče morilcev."

Na najhujši teroristični napad v Franciji v skoraj dvesto letih so se z ogorčenjem odzvali tudi svetovni voditelji. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je pretresen. "Gre za strašen, neopravičljiv in hladnokrven zločin. Gre tudi za neposredni napad na temelje demokracije, na medije in svobodo izražanja," je izjavil. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ga je označil kot nesprejemljivo in barbarsko dejanje. Evropski komisarji so se z minuto molka žrtvam napada na Charlie Hebdo poklonili skupaj z vlado v Rigi. Tam se mudijo na tradicionalnem srečanju ob začetku šestmesečnega predsedovanja Evropski uniji, ki ga je z novim letom prevzela Latvija. Opoldne je delo zastalo tudi v vseh uradih Evropske komisije v Bruslju. K minuti molka je svoje uslužbence pozval predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, evropski poslanci pa so se danes ob 10.45 zbrali pred poslopjem Evropskega parlamenta v Bruslju in po besedah predsednika Martina Schulza tako izkazali solidarnost s Francijo. V evropski prestolnici so, tako kot v Franciji, zastave spustili na pol droga. "Kot državljan Evrope, ki je, tako upam, zakladnica demokracije, bi pričakoval, da muslimani, ki živijo v Evropi, zavzamejo enotno stališče in se izločijo iz vsega tega dogajanja. To bi bilo najlepše. Kristjani, Judje in muslimani se lahko postavijo skupaj za demokracijo. Teroristični napadi se ne smejo dogajati. A na žalost se bo to dogajalo, to je zelo težko preprečiti, ampak pomembno je, da imamo vsi občutek, da živimo v družbi, ki je demokratična, ki ima skupne temelje in v katero vsi verjamemo," je za naš radio povedal predsednik Slovenskega panevropskega gibanja Laris Gaiser.

Da gre za odvratno dejanje, je poudaril britanski premier David Cameron, ostro ga je obsodila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, podporo Franciji je izrekel predsednik ZDA Barack Obama. "Svoboda izražanja ne sme biti utišana z nesmiselnim nasiljem nekaterih posameznikov."

Obsodbi napada so se s karikaturami pridružili karikaturisti po svetu in časopisi v današnjih uvodnikih. Da ni šlo le za napad na svobodo tiska, ampak tudi za napad na temeljne vrednote evropske demokratične družbe, zasnovane na človekovih pravicah in svoboščinah, so prepričani v Združenju novinarjev in publicistov. Govori predsednik Tino Mamić. "Namen teroristov je omejiti svobodo javnega izražanja, ki je temelj demokracije. Teroristi tako ustrahujejo novinarje, ki kritično pišejo o skrajnem islamizmu. Združenje novinarjev in publicistov poziva evropske vlade, naj nemudoma zaščitijo novinarje, ki postajajo tarča teroristov sredi demokratične Evrope. Totalitarizem ne prenese svobode izražanja. Zato so novinarje nekoč morili fašisti in komunisti, danes pa džihadisti. Združenje novinarjev in publicistov poziva tudi muslimanske skupnosti, naj se odločno ogradijo in obsodijo teroristične napade, katerih prva tarča so običajno prav muslimani." Društvo novinarjev Slovenije je opoldne v središču Ljubljane pripravilo shod v podporo svobodi izražanja in proti nasilju.

Odzvali so se tudi predstavniki oblasti v naši državi. Predsednik republike Borut Pahor je pokol označil za zavržno dejanje proti temeljnim vrednotam sodobne civilizacije, premier Miro Cerar meni, da gre za nezaslišano teroristično dejanje, ki je uperjeno proti svobodi medijev, eni ključnih civilizacijskih pridobitev. Vodja naše diplomacije Karl Erjavec je prepričan, da napad kaže, kako je lahko varnost zelo relativen pojem in da se moramo vsi prek dialoga zavzemati za miroljubno politiko.

"Francija bo odgovorila z enotnostjo. Enotnostjo Francije, ki ne bo dopustila delitve na sovražne skupnosti. Moč Francije je bila vedno v njeni enotnosti," pa je poudaril francoski veleposlanik v Sloveniji Pierre-Francois Mourier. Da bi zagotovil nacionalno enotnost, se Hollande danes srečuje s političnimi voditelji v Franciji.

Svet
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...