Združeni narodi opozarjajo na največje število beguncev po drugi svetovni vojni
Svet | 07.01.2015, 15:24
Število beguncev po svetu in razseljenih znotraj lastnih držav je doživelo nov žalosten rekord. Do sredine lanskega leta jih je bilo skoraj 60 milijonov, kar je po navedbah Združenih narodov največ po drugi svetovni vojni.
Največja skupina pod mandatom posebnega visokega komisariata svetovne organizacije so z več kot tremi milijoni beguncev postali Sirci. Predstavljajo približno 23 odstotkov beguncev po vsem svetu, ki jim pomaga ta organ Združenih narodov. Pred tem so bili po številu beguncev več kot 30 let na prvem mestu Afganistanci. Poleg omenjenih so države z največ begunci še Somalija, Sudan, Južni Sudan, Kongo, Burma in Irak. V prvih šestih mesecih lanskega leta je prek meja svoje države zbežalo novih milijon 400 tisoč ljudi. "Soočamo se z vse večjim številom novih sporov. Posledica globalnih konfliktov je globalno razseljevanje. Hkrati se zdi, da stari spori ne bodo nikoli končani," pojasnjuje prvi mož visokega komisariata za begunce pri Združenih narodih Antonio Guterres.
Z naraščanjem števila beguncev po svetu se je znatno povišalo tudi število prošenj za azil. V primerjavi z enakim obdobjem leta 2013 se je povišalo za 18 odstotkov na skoraj 560 tisoč, najbolj oblegana je bila Nemčija.
"Rešitev je politična. Razseljevanje je mogoče ustaviti le s končanjem konfliktov in zagotovitvijo miru. To je tisto, kar manjka," opozarja Guterres. Po njegovem bodo humanitarne posledice dramatične, če ne bo ustreznega in učinkovitega odziva.