Peterle: Program dela Evropske komisije me navdaja z upanjem
Evropska Unija | 16.12.2014, 16:45
Evropska komisija je sprejela program dela za prihodnje leto. Prednostna naloga je naložbeni načrt, predsednik Jean-Claude Juncker je obljubil tudi odločen boj proti izogibanju davkov. Evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle dokument pozdravlja.
Program skupaj predvideva 23 pobud in umik približno 80 zakonodajnih predlogov, med slednjimi je tudi sveženj o krožnem gospodarstvu, ki ga je predlagal nekdanji evropski komisar Janez Potočnik. Prvi podpredsednik v Junckerjevi ekipi Frans Timmermans je dokument predstavil na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu. Napoved umika Potočnikovega predloga je med evropskimi poslanci naletela na negodovanja, a Timmermans je zatrdil, da želi nova Evropska komisija širši, ambicioznejši in učinkovitejši pristop. "Nismo proti temu, da se kakšen projekt ali politika ustavita, če bo Evropska komisija prišla na dan z boljšimi predlogi. Nismo pa za to, da bi se odpovedovala konceptom, ki so nujni za trajnostno rast," je v izjavi za naš radio dejal Peterle. Meni sicer, da je namen te poteze ali končati postopke, ki niso pripeljali do soglasja, ali priprava boljših rešitev.
Evropska komisija je program dela predstavila prej, kot je Peterle pričakoval. Ocenil je, da je jasen in konkreten. "Ne gre za resolucijski papir v smislu spiska želja. Dokument spremljajo tudi časovnice, lahko vidimo, po kakšnih etapah naj bi bile naloge v letu 2015 opravljene." Prvo branje dokumenta ga navdaja z upanjem, da je Evropska komisija zelo resna in ambiciozna. "Pridobiti želi zaupanje državljanov Evropske unije s spremembami, kjer se ji zdijo nujne, predvsem ko gre za spodbujanje gospodarske rasti in zaposlovanja. To je ključno." Vse ostalo je, tako Peterle, temu v podporo. Naštel je ustanovitev evropskega sklada za strateške naložbe, vzpostavitev energetske unije, poenostavitev zakonodaje, večja transparentnost pri odločanju, digitalni skupni trg, poglobitev gospodarske in monetarne unije, konsolidacija trgovine in naložb v povezavi z ostalimi centri moči po svetu ter poudarek na Balkanu. "Od vseh želja po širitvi je v tem programu kot področje strateškega interesa omenjen samo Zahodni Balkan, kar se mi zdi dobro," je še dodal.