Škofje ordinariji za Radio Ognjišče o sadovih leta 2014
Slovenija | 31.12.2014, 11:43
Pred sklepom leta 2014 smo se o sadovih, ki jih je prineslo, pogovarjali s škofi ordinariji. Posebej so podčrtali dobrodelnost in solidarnost, ki sta prišli na dan ob naravnih nesrečah. Med dogodki leta 2014 so spomnili tudi na imenovanje novega ljubljanskega nadškofa metropolita in izredno sinodo o družini.
Predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Glavan je dejal, da je bilo leto 2014 lepo, a tudi naporno. Posebej je omenil upravljanje dveh (nad)škofij, ljubljanske in novomeške. "Skušal sem sproti reševati vse tekoče probleme, ki so se pojavljali v obeh škofijah in tudi na relaciji škofija-Rim. Lahko sem primerjal delo, ki sem ga kot nekdanji pomožni škof poznal v Ljubljani, vendar smo bili takrat poleg nadškofa Rodeta še trije pomožni škofje, zdaj sva bila za podvojeno delo samo dva, s pomožnim škofom Jamnikom." Škof Glavan je omenil tudi, da se je udeležil izredne sinode o družini, ki je bila po njegovih besedah nekaj posebnega. V nadaljevanju je spomnil, da je Cerkev v Sloveniji v zadnjih letih doživele nekatere pretrese. "Ni Cerkve na svetu, morda je kaj podobnega doživela le kakšna krajevna Cerkev v Afriki, vendar ne poznam Cerkve, ki bi doživela toliko različnih sprememb. Mislim, da se bodo razmere v bližnji prihodnosti normalizirale, čeprav bomo posledice nekaterih težkih dogodkov oziroma afer še nekaj časa čutili." Predsednik SŠK obžaluje, da upokojeni škofje niso več člani konference. "Lahko pa jih bomo nekako uporabili, da bodo sodelovali znotraj škofovske konference kot svetovalci, eksperti za določena področja."
Podpredsednik Slovenske škofovske konference, apostolski administrator za mariborsko nadškofijo in celjski škof Stanislav Lipovšek je med uspehe leta 2014 prav tako uvrstil izredno škofovsko sinodo o družini. "Vsi čutimo, kako je ta temeljna ustanova družbe in Cerkve v krizi, sooča se z mnogimi problemi in zato smo veseli vsake pomoči, ki prihaja od koder koli, predvsem tudi tega prizadevanja, ki se uresničuje po tej imenitni ustanovi, kot je škofovska sinoda." V Sloveniji pa se je po besedah škofa Lipovška, kljub težavam, s katerimi se sooča Cerkev, nadaljevala pastoralna prenova, ki jo narekuje pastoralni načrt Pridite in poglejte. O razmerah v mariborski nadškofiji pa je Lipovšek povedal: "Tu smo res delali napake, to se počasi kristalizira oziroma se nekoliko jasni. Hvala Bogu se v zadnjem času zdi, da so na obzorju neki razlogi upanja, da nam bo le uspelo v nekem smislu rešiti to Slomškovo dediščino."
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore meni, da je stanje duha v Cerkvi v Sloveniji pogosto preveč pod vplivom različnih negativnih presoj in ocen, ki ljudem ne prinašajo nič dobrega. "Zdi se mi, da moramo videti stvari, ki so izrazito pozitivne, in takšna pozitivna stvar je gotovo najprej velika prizadevnost laikov. Vse več jih je, ki so dejavno vključeni v življenje župnij, v življenje Cerkve. Poleg tega so tudi vse bolj usposobljeni za to delo." Nadškof Zore je spomnil, da je v Cerkvi v Sloveniji zelo veliko dobrih duhovnikov, ki živijo za Cerkev. "Seveda so tudi težave, ampak treba jih je videti v pravem razmerju. Nikoli ne smejo pred oči stopati samo težave, ampak morajo najprej stopiti pred oči pozitivne stvari." Posebej je ljubljanski ordinarij podčrtal še Oratorije, ki zaživijo čez poletje, Stično mladih in delo Karitas. "Predvsem v naravnih preizkušnjah, ki smo jih preživeli preteklo leto, to so žled, poplave v BiH, Srbiji in na Hrvaškem, poplave pri nas. Karitas se je vedno odzvala z neverjetno pripravljenostjo in tudi izjemno organiziranostjo."
Tudi koprski ordinarij Jurij Bizjak je posebej poudaril delo Karitas in prostovoljcev v stiskah, ki so zajele Slovenijo in svet. "Na dan je skočila ta dobrodelnost. Zdi se mi najbolj vidna. Bodisi znotraj Cerkve bodisi tudi zunaj nje. Bil je žled, bile so poplave, razna preganjanja na različnih krajih, in kar je vse presenetilo, kljub temu, da smo v sorazmerno težkih razmerah, je velik odziv ljudi," je povedal škof Bizjak, ki ga veseli tudi, da napreduje gradnja škofijskega arhiva, v katerega naj bi se preselili prihodnje leto.
Murskosoboški škof Peter Štumpf je med dogodke leta poleg izredne sinode uvrstil sklep škofijskega postopka o priznanju mučeništva božjega služabnika duhovnika Danijela Halasa in odprtje Lazarjevega doma. "Za Cerkev na Slovenskem pa je bilo prav gotovo najbolj značajno imenovanje in posvetitev novega ljubljanskega nadškofa, frančiškana Staneta Zore, in duhovne vaje v decembru, ki smo jih slovenski škofje v večinski zasedbi obhajali pri sestrah uršulinkah pri sv. Duhu v bližini Škofje Loke," je povedal škof Štumpf, ki je posebej omeni še obhajanje 70 let duhovništva upokojenega škofa Jožefa Smeja.