Evropski poslanci danes o nezaupnici Junckerjevi ekipi
Svet | 27.11.2014, 00:30
Evropski komisiji se ni treba bati današnjega odločanja o nezaupnici v Evropskem parlamentu. To je potrdila razprava na tokratnem plenarnem zasedanju v Strasbourgu. Predlagatelji nezaupnice - evroskeptiki in skrajna desnica - lahko pričakujejo le glasove iz vrst zmernih evroskeptikov, ostale politične skupine so napovedale podporo ekipi Jean-Clauda Junckerja. Zanjo je tudi večina evropskih poslancev iz Slovenije.
Nezaupnico Junckerjevi ekipi so po zgolj mesecu dela in po izbruhu luksemburške davčne afere LuxLeaks predlagali evroskeptiki pod vodstvom Britanca Nigela Faragea ob podpori skrajno desnih samostojnih poslancev, zbranih okoli vodje francoske Nacionalne fronte Marine Le Pen. Da Evropske komisije že v samem začetku ni dobro rušiti, je prepričan evropski poslanec iz vrst N.Si Lojze Peterle. "Menim, da bi glasovanje za nezaupnico Evropsko unijo pripeljalo v velike težave," je dejal za naš radio. Podobno menita tudi evropska poslanca iz vrst SDS Romana Tomc in Milan Zver. "Za zdaj so te akcije politični manevri, kako destabilizirati Evropsko komisijo, ki pravzaprav še niti ni začela delati," je ocenila Tomčeva. "Predlog je prišel iz skrajnih političnih sil, demokratični lok na sredini Evropskega parlamenta bo zagotovil dovolj glasov, da v povezavi ne bomo imeli institucionalne in politične krize," je prepričan Zver. Da gre za popolnoma neresno potezo evroskeptikov, trdi evropski poslanec iz stranke DeSUS Ivo Vajgl. "Mislim, da je treba Evropski komisiji in njeni članici iz naše države zaupati. Sem proti rušenju te ekipe in Junckerja." Evropske komisije prav tako ne bo rušila evropska poslanka, ki prihaja iz SD, Tanja Fajon. "V tem trenutku je pomembno, da dobimo ugotovitve preiskave, da gre za neodvisno preiskavo, Juncker je dal ta zagotovila, na tej točki mu lahko le zaupamo. Če bo čas pokazal drugače, bo Evropska komisija morala nositi večjo odgovornost," je menila. Trdno za predsednikom Evropske komisije iz vrst Evropske ljudske stranke stoji tudi evropski poslanec iz SLS Franc Bogovič. "Je pa skupen problem Evrope je, da se predvsem multinacionalke organizirano izogibajo plačevanju davkov. To je eden od problemov, ki ga je treba rešiti. Da se po nekaj tednih Junckerjeva ekipa sooča z odločanjem o nezaupnici, pa je politični manever ene od evroskeptičnih skupin v Evropskem parlamentu," je dodal.
Evropski poslanci bodo o nezaupnici Junckerjevi Evropski komisiji glasovali opoldne. Za razrešitev mora predlog dobiti dvojno večino: dve tretjini oddanih glasov in absolutno večino, kar je 376 od 751 parlamentarcev.