Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Družina z več otroki (foto: ARO)
Družina z več otroki

Pogovor o: V stiskah družin sta pomembna tudi poslušanje in sprejemanje

Slovenija | 27.11.2014, 15:26

Ne le družine, ki so se znašle v materialni stiski, ampak tudi tiste, ki se soočajo z različnimi ostalimi težavami, kot so zasvojenost, nasilje, preobremenjenost staršev ter osamljenost otrok in starejših, so v središču pozornosti tokratnega Tedna Karitas. Različne dogodke je letos povezalo geslo V družini sem doma. V Pogovoru o na Radiu Ognjišče so o tem razmišljali Nataša Sorko, Klemen Svetelj, Jože Kern in Hana Strajnar.

Nataša Sorko je socialna pedagoginja in družinska svetovalka. Je tudi predsednica društva Žarek upanja, ki pomaga pri zasvojenostih, predvsem z alkoholom. Sorkova ugotavlja, da je pitje običajno le vrh ledene gore. Ko se posamezniki ali družine vključijo v njihov program, pridejo na dan ostale stiske. Pogosto sta v ozadju brezposelnost in pomanjkanje finančnih sredstev. "Alkoholizem prav gotovo zelo naruši odnose v družini in širši," je opozorila.

Družinam pomagajo tudi duhovniki. Da imajo lahko veliko vlogo pri reševanju različnih težav, ki jih pestijo, nam je zaupal župnik v Domžalah Klemen Svetelj. A obstajati mora zaupanje. Zgodbe, ki jih sliši, so običajno žalostne, najpomembneje pri tem je, da si vzame čas in jim prisluhne. "Takrat je težko. Že zunanja stiska je lahko tako težka, da se človek zelo hitro počuti sam. Če takrat ni ob njem nekoga, ki bi nudil neko varno zavetje in prostor sprejemanja, je ta stiska lahko še toliko večja," je poudaril.

K pomoči družinam v krizi je, kot smo že večkrat omenili, poklicana Karitas. "Ob zavedanju, kako pomembna je družina, čutimo posebno poslanstvo, da gremo k vsem tistim, ki družine tako ali drugače nimajo," nam je povedal generalni tajnik Škofijske Karitas Ljubljana Jože Kern.

Z veliko preizkušnjo sta se morala soočiti mlada zakonca Hana in Gregor Strajnar. Njuna prvorojenka je namreč zaradi hude in zelo redke genske napake ovirana v svojem razvoju. A verjameta, da je v družino prišla z določenim namenom. "Naša preizkušnja je posebna milost, saj nam pomaga, da se zavemo nekaterih stvari, ki se jih drugače ne bi. Povezujemo se med sabo in si pomagamo, hkrati se obračamo po pomoč k Bogu, saj velikokrat ne zmoremo sami," je dejala Strajnarjeva.

Slovenija, Radijski utrip, Sociala, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...